Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prý lékaře trestá za jejich členství v odborech. Tvrdí to Lékařský odborový klub (LOK), který kvůli tomu ministra vyzývá k odstoupení. A opírá se i o konkrétní případ.

Když se lékařka Úrazové nemocnice v Brně (již chce ministerstvo zrušit a její špičkovou úrazovou jednotku přesunout do jiné nemocnice) Lenka Doležalová nedávno ministra osobně zeptala, jak má být vybrána třetina zaměstnanců, kteří se přesunou spolu s oddělením do Brna-Bohunic, Julínek se měl nejprve lékařky zeptat, zda je členkou odborů. Když přitakala, dozvěděla se, že například právě ona s místem počítat nemůže.

"Toto sdělení vyznělo jako výhrůžka všem, kteří se angažují v odborové organizaci a snaží se ministerské rozhodnutí zvrátit," říká Doležalová, s tím, že již dříve Julínek prohlásil, že se s odboráři bavit nebude.

Její verzi dialogu s ministrem svým podpisem potvrzuje i třináct dalších zaměstnanců Úrazové nemocnice, kteří se debaty účastnili.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který byl diskusi také přítomen, však odborářskou kritiku striktně odmítá.

"Jsou to absurdní a nepravdivé formulace, které jsou účelově vytržené z kontextu. Odborářům došly argumenty, a tak sáhli k osobním útokům," tvrdí Cikrt. Julínek prý na výběr lékařů, kteří přejdou do FN Brno, nemá žádný vliv. "Toto rozhodnutí učiní vedení Úrazové nemocnice, nikoliv ministr," dodává.

Doležalovou ovšem ve sporu s ministrem podporuje i vedení Lékařské komory. Na jeho chování si lékaři stěžují i v dopise Evropské komisi adresovaném někdejšímu premiérovi, nyní komisaři pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimíru Špidlovi.

Odbory kritizují ministra Julínka již delší dobu. Vadí jim především to, že se mají fakultní nemocnice přeměnit na akciové společnosti. To je podle odborářů první krok k privatizaci, s níž nesouhlasí.