Jsou produkty financování exportu vhodné pro malé a střední podniky? Odpověď je jasná: Jsou, neboť jsou univerzální. Lze je použít při částce milion či miliarda, při vývozu stroje i dovozu jahod, s partnerem z kterékoliv země a kteréhokoli kontinentu.

Pro malé a střední podniky má navíc vhodná volba některého z platebních a zajišťovacích instrumentů zvláštní kouzlo.Minimalizují se obchodní rizika, která by u této skupiny firem mohla být fatální. Ošetří nejen základní vztahy - u exportéra včasné a řádné zaplacení dodávky a u importéra získání zboží v požadovaném množství a kvalitě, nýbrž také zlepší pozici ve vyjednávání a nastavení podmínek. To je důležité, neboť postavení menších firem nemusí být silné ani v pozici zákazníka.

Právě z tohoto důvodu již delší dobu podniky neočekávají od bank "pouhou" nabídku produktů - požadují odborné poradenství a konzultace. Chtějí znát možnosti své banky, její síť spolupracujících bank a její mezinárodní skupinu.

Komerční banka proto nabízí v každém tuzemském regionu poradenství specialistů. Ti pak u konkrétního případu doporučí vhodný produkt, jako jsou bankovní záruky, dokumentární akreditivy a inkasa, odkupy pohledávek či exportní financování.

Zároveň organizuje, zpravidla společně s CzechTrade, řadu vzdělávacích akcí. Semináře jsou zaměřené na konkrétní teritoria, jako jsou Indie, Čína, Rusko, země SNS či Balkán, a jsou plné živých diskusí a předávání rad. O ty se s posluchači dělí zkušení podnikatelé, což je pro menší a méně znalé podnikatele přínosem.

Informace o připravovaných akcích jsou publikovány rovněž zde v Exportéru. Zmiňme například seminář "Příprava na euro začíná již dnes", který Komerční banka organizuje spolu s Unií malých a středních podniků 7. 11. 2007 (více informací na www.sme-union.cz).

Další a ještě sofistikovanější podporu Komerční banky představují konzultace přímo v zahraničí. Tuto možnost využívají při různých prezentačních akcích, jako jsou výstavy, veletrhy a mise, jak jednotlivé firmy, tak i jejich aliance vstupující na zahraniční trh.

Komerční banka pro své klienty dokonce organizovala v květnu poznávací cestu - misi do Čínské lidové republiky. Cílem bylo přiblížit účastníkům tamní ekonomiku, zvláštnosti trhu, právní a daňové aspekty či "poprvé oťukat" předem dohodnuté obchodní partnery.

Počet zájemců z řad malých a středních podniků o podobné akce roste. Banky také vidí zintenzivnění obchodů právě u této skupiny klientů. Jak uvádí ČSÚ, vývoz těchto společností se za posledních devět let zvýšil o 254 procent. Nehledě na tuto dynamiku podíl malých a středních firem na celkovém vývozu představoval vloni jen 43,5 procenta. Stále tedy existují rezervy, které mohou být dány i nedostatečným využíváním bankovních produktů.

Firmy nezřídka obtížně překonávají problém zajištění, které banka vyžaduje například při vystavení bankovní záruky, jež může být nezbytnou součástí zahraničního výběrového řízení či získání úvěru na financování výroby určené pro exportní zakázku. EGAP poskytuje k tomuto účelu dva druhy pojištění.

Pojištění typu F je pojištění úvěru na financování výroby určené pro vývoz proti riziku nezaplacení úvěru vývozcem. Tento úvěr je možné použít na nákup materiálu, přímé mzdové náklady, režijní náklady, náklady spojené s konstrukčními, vývojovými a projekčními pracemi.

Pojištění bankovních záruk typu Z poskytuje krytí bance, která záruku pro vývozce vystavila, před rizikem jejího neoprávněného čerpání zahraničním odběratelem nebo jeho bankou, a to aniž by vývozce porušil svoje povinnosti. Používá se pro bankovní záruky vystavené v souvislosti s exportním kontraktem například za nabídku, za dobré provedení smlouvy či za vrácení akontace.

Komerční banka uzavřela s EGAP začátkem roku rámcovou smlouvu o spolupráci při pojišťování předexportních úvěrů a bankovních záruk pro malé a střední podniky. Dohoda sjednocuje proces analýzy finanční situace žadatelů o předexportní úvěr nebo záruku, a umožňuje tak EGAP upustit od vlastního hodnocení a převzít rating žadatelů stanovený bankou. Malým a středním podnikům přináší tato změna ve srovnání s běžnou praxí administrativně jednodušší a rychlejší přístup k financování a pojištění vývozu.

Je tu i oblast kapitálových možností. Mnohé menší firmy dobře vědí, že nabízet "pouze" dodávku dílčího zařízení je méně konkurenceschopné a zahraniční kupující stále více očekávají dlouhodobější projekty a nabídku financování. K tomuto účelu banky poskytují exportní odběratelské úvěry, při nichž zahraniční kupující získá prostředky na financování zakázky a stává se dlužníkem banky.

Vývozci tento produkt zajistí rychlé a bezpečné proplacení dodávky z úvěru poskytnutého kupujícímu nebo jeho bance a zároveň minimalizuje rizika spojená s jeho neochotou či neschopností zaplatit. A takové financování dává zákazníkovi z rozvojové země či ze státu s transformující se ekonomikou možnost financovat své projekty. Jejich plány totiž často narážejí právě na obtížné získávání financování či vysokou cenu místních finančních zdrojů.

Mylná je představa, že toto financování mohou využívat jen velké korporátní firmy. To potvrzuje ředitel společnosti FAVEA engineering Jaroslav Ondrušek: "Zajištění dlouhodobého financování od Komerční banky s pojištěním EGAP nám umožnilo realizovat dodávku technologie pro farmaceutický závod v ruském Tatarstánu."

Autorka je ředitelkou financování obchodu a exportu v Komerční bance