Pročtěte si celý text pracovní smlouvy včetně případných částí s drobným písmem. Zaměstnavatel je povinen před jejím podpisem seznámit vás s právy a povinnostmi, které pro vás z pracovní smlouvy vyplynou a s pracovními a mzdovými podmínkami, za nichž budete konat práci.

Podstatné náležitosti pracovní smlouvy


K třem povinným náležitostem pracovní smlouvy, bez nichž je pracovní smlouva neplatná, patří:

- Druh práce

Druh práce by měl být v pracovní smlouvě jednoznačně specifikován, aby se předešlo pochybnostem o tom, jakou práci budete vykonávat. V rámci sjednaného druhu práce vám totiž zaměstnavatel může přidělovat práci. Může být sjednáno i více druhů práce, které budete vykonávat současně nebo střídavě.

Dejte si pozor především na sjednání příliš obecného nebo širokého druhu práce (např. administrativní zaměstnanec, technik, výkon prací dle pokynů nadřízeného) a žádejte od zaměstnavatele konkrétní určení druhu práce.

Druh práce může být dále zaměstnavatelem konkretizován písemným popisem práce s uvedením jednotlivých pracovních úkolů. Popis práce je opatřením zaměstnavatele, ke kterému se nevyžaduje váš souhlas. S tímto popisem práce by jste však měl být předem seznámen. Popisem práce nejde změnit druh práce sjednaný v pracovní smlouvě.

- Místo nebo místa výkonu práce

Jako místo výkonu práce se v pracovní smlouvě uvádí určitá obec nebo jinak určené místo. Od 1. 1. 2007 je dle nového zákoníku práce možné sjednat i více míst výkonu práce.

Pokud to nevyplývá z povahy vaší práce ( např. obchodní zástupci), snažte se vyhnout sjednání příliš široce vymezeného místa výkonu práce ( např. celá Česká republika, Středočeský kraj) a žádejte od zaměstnavatele přesnější určení místa nebo míst výkonu práce.

- Den nástupu do práce

Den nástupu do práce je dnem, kdy vzniká pracovní poměr. Od tohoto dne je zaměstnavatel povinen vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy, platit za ní mzdu ( plat) a vytvářet pro ni podmínky. Vy jste pak povinen od tohoto dne dle pokynů zaměstnavatele konat osobně práce podle pracovní smlouvy v zaměstnavatelem rozvržené pracovní době a dodržovat povinnosti, vyplývající pro vás z pracovního poměru.

Další možná ujednání v pracovní smlouvě


- Doba trvání pracovního poměru

Velmi důležitá je dohoda o době trvání pracovního poměru. Pokud není v pracovní smlouvě výslovně sjednána doba trvání pracovního poměru, tak platí, že je sjednán na dobu neurčitou.

Od 1. března 2004 je možné s absolventy škol sjednávat pracovní poměry na dobu určitou za stejných podmínek jako u ostatních zaměstnanců. Pracovní poměr na dobu určitou je možné sjednat na dobu nejvýše dvou let od jeho vzniku s výjimkami pracujících důchodců, zástupů za rodičovskou dovolenou či sezónních prací. Při uzavírání pracovního poměru na dobu určitou musí být stanovena doba jeho trvání uvedením konkrétního data či události, např. do doby návratu konkrétní zaměstnankyně z mateřské či rodičovské dovolené.

- Zkušební doba

V pracovní smlouvě lze písemně dohodnout zkušební dobu, a to maximálně na dobu 3 měsíců po sobě jdoucích po dni vzniku pracovního poměru. Zkušební dobu jde platně sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce. V průběhu platně sjednané zkušební doby může zaměstnavatel i zaměstnanec rozvázat pracovní poměr zrušením pracovního poměru ve zkušební době.

Pokud by vám zaměstnavatel nepředložil nejpozději v den nástupu do práce pracovní smlouvu s ujednáním o zkušební době a vy pak při svém podpisu doplnili datum (pozdější než je den nástupu do práce), nebyla by zkušební doba platně sjednána. Zbývající část pracovní smlouvy by byla platná. Znamenalo by to oboustrannou nemožnost zrušení pracovního poměru ve zkušební době - ani vy by jste pak nemohl zrušit ve zkušební době pracovní poměr.

Doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se do zkušební doby nezapočítává. Znamená to, že i při jednodenní překážce v práci se prodlužuje zkušební doba.

- Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad

V pracovní smlouvě je možné sjednat pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad. Z tohoto místa vám hradí zaměstnavatel cestovní náhrady, vzniklé při pracovních cestách. Pokud není v pracovní smlouvě pravidelné pracoviště sjednáno, je pravidelným pracovištěm místo výkonu práce. Pokud je místo výkonu práce širší než jedna obec, tak se za pravidelné pracoviště považuje obec, ve které začínají vaše pracovní cesty nejčastěji.

- Výše mzdy, způsob odměňování a termín výplaty

Měli byste se od zaměstnavatele dozvědět, v jaké výši, kdy a jakým způsobem vám bude vyplacena mzda, zda dostanete prémie, osob-ní hodnocení či příplatky za přesčas. Tyto podmínky vám však mohou být kromě pracovní smlouvy stanoveny samostatným mzdovým výměrem, vnitřním předpisem zaměstnavatele či kolektivní smlouvou a uvedeny v písemné informaci o pracovních podmínkách.

- Délka a rozvržení pracovní doby

Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit:

- 40 hodin týdně,

- u dvousměnných pracovních režimů 38,75 hodiny týdně,

- u třísměnných a nepřetržitých pracovních režimů 37,5 hodiny týdně,

- u zaměstnanců mladších 18 let 30 hodin týdně.
Zaměstnavatel rozvrhuje pracovní dobu a určuje začátek a konec směn. Jako zaměstnanec jste povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

- Souhlas s vysíláním na pracovní cesty

Pracovní cestou je vaše časově omezené vyslání k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel vás může vyslat na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s vámi.

- Konkurenční doložka

Konkurenční doložka znemožňuje, aby zaměstnanec po sjednanou dobu ( nejdéle 1 roku) po skončení zaměstnání vykonával pro jiného zaměstnavatele nebo na účet výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Pokud byla sjednána zkušební doba, je možné konkurenční doložku sjednat nejdříve po jejím uplynutí, jinak je neplatná.

Pracovní smlouva jen písemně


Od 1. 1. 2007 je povinností zaměstnavatele vystavit všechny pracovní smlouvy písemně, a to i v případě, že by pracovní poměr trval jediný den. Jako zaměstnanec máte právo na jedno vyhotovení písemné pracovní smlouvy v originále.

Informace o pracovních podmínkách


Pokud je váš pracovní poměr sjednán na dobu alespoň 1 měsíce a pracovní smlouva neobsahuje údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, je zaměstnavatel povinen vás o nich písemně informovat nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru. Informace musí obsahovat :

- jméno a příjmení zaměstnance a název a sídlo ( popř. jméno, příjmení a adresu) zaměstnavatele,

- bližší označení druhu a místa výkonu práce,

- údaj o délce dovolené, popř. uvedení způsobu určování dovolené,

- údaj o výpovědních dobách,

- údaj o týdenní pracovní době a jejím rozvržení,

- údaj o mzdě (platu) a způsobu odměňování, splatnosti mzdy (platu), termínu výplaty mzdy (platu), místu a způsobu vyplácení mzdy (platu),

- údaj o kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a označení účastníků těchto kolektivních smluv.

Seznámení s předpisy zaměstnavatele


Při svém nástupu do práce musíte být zaměstnavatelem seznámen s pracovním řádem a s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které musíte při své práci dodržovat. Dále musíte být také seznámeni s kolektivní smlouvou a vnitřními předpisy zaměstnavatele.

Autor je odborný poradce pro pracovněprávní vztahy a personalistiku

www.judrjindrich.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist