Cílem elektronického trhu práce je umožnit klientům, mezi které patří nejen zájemci o práci, ale i zaměstnavatelé, aktivní vyhledávání volných pracovních míst či vhodného zaměstnance, a to co nejjednodušším způsobem. Ing. Petr Hortlík zodpovědný na MPSV za rozvoj elektronického trhu práce na Integrovaném portále MPSV, přidává detaily: "Hlavním impulzem pro vybudování Integrovaného portálu MPSV byla snaha vytvořit elektronický trh práce. Ukazuje se totiž, že mnoho lidí raději hledá práci v klidu domova nebo internetové kavárny, než při osobní cestě na úřad práce. Navíc pro lidi žijící mimo místa, v nichž se nachází úřad práce, je také dojíždění na úřad práce náročné mnohdy jak časově, tak finančně.
Chtěli jsme dát také šanci lidem, kteří jsou například ve výpovědní době, ale nejsou ještě vedeni na úřadu práce, nebo studentům, kterým se přiblížil závěr jejich studia. Prostě všem lidem, kteří opravdu práci hledají nebo uvažují o změně zaměstnání. Na druhou stranu stejně důležitým důvodem byla snaha rozšířit nabídku zájemců o práci pro naše zaměstnavatele.
Jako svůj důležitý úkol nyní cítíme nutnost přesvědčit zaměstnavatele, že lidé inzerující na portále jsou většinou vysoce motivovaní a že úsilí s vyhledáváním zaměstnanců právě tímto způsobem se vyplatí.
- V poslední době není ani tak problém sehnat práci, jako spíše kvalitní zaměstnance, ty asi na portále nevyčarujete.
To je samozřejmě pravda. Pokud se však na náš portál podíváte, zjistíte, že kromě kategorií lidí, o kterých jsem zde hovořil, tu inzeruje svůj zájem o práci v ČR i nezanedbatelné procento lidí z dalších zemí, například z Ukrajiny nebo Moldávie. Samozřejmě, že zaměstnat člověka z nečlenského státu EU představuje pro zaměstnavatele určité administrativní úsilí. Na druhou stranu musím říci, že podle mých poznatků jsou úřady práce při povolování práce cizincům, především u kvalifikovaných pracovníků, poměrně vstřícné.
Nesmíme však zapomenout ani na lidi z nových členských států EU. Ti mohou u nás pracovat bez jakýchkoliv omezení. Pokud je tedy zaměstnavatel ochoten přijmout například člověka ze Slovenska, Polska, Bulharska či Rumunska, pak si myslím, že náš portál je výborným zdrojem informací. Existuje zde celá sekce věnovaná síti EURES, což znamená Evropské služby zaměstnanosti. Tuto síť je možné využít nejen pro získání informací, ale i ke konkrétnímu náboru pracovníků v kterémkoliv státě Evropské unie.
- A jak je to s volnými místy? Mohou zaměstnavatelé využít portálu MPSV pro nahlášení volného místa na úřad práce? Pokud ano, kde všude bude takové volné místo nabízeno?
Samozřejmě bez této možnosti by nám elektronický trh práce značně kulhal. Jsem rád, že zájem o hlášení volných míst přes portál razantně stoupá. Zaměstnavatel, který hlásí tímto způsobem volná místa na úřad práce, získává totiž několik výhod:
Za prvé si může utvářet svoji nabídku volných míst přesně podle vlastních představ a není nijak omezen pracovní dobou úřadu práce. Za druhé zvláště pro velké zaměstnavatele je výhodné, že mohou tímto způsobem hlásit volná místa pro celou ČR a nemusí již zbytečně obtelefonovávat jednotlivé úřady práce. A za třetí - pořád platí zákonná povinnost hlásit volná místa na úřad práce. Pokud by přišla kontrola z úřadu práce, pak na portále má zaměstnavatel kompletní přehled i historii jím inzerovaných volných míst. Nemá tedy žádné problémy s dokladováním, že volné místo úřadu práce skutečně nahlásil.
Co se týká zveřejňování volných míst, to je plně v rukou zaměstnavatelů. Oni sami rozhodují, zda chtějí volné místo kompletně zveřejnit. Pokud se tak rozhodnou, volné místo se nabízí jak na úřadech práce, tak na našem portálu a je dokonce i každý den exportováno na portál Evropské unie do Bruselu. Zároveň informace o volných místech přebírají i mnohé agentury a jsou zveřejňovány každý pátek v jednom celostátním deníku.
Pokud si zaměstnavatel nepřeje takovou publicitu volného místa, pak zvolí možnost Nezveřejňovat volné místo. V takovém případě místo nabízí jen úřad práce. Další možností je volné místo zveřejnit, ale bez specifikace zaměstnavatele. V tomto případě je zaměstnavatel kontaktován prostřednictvím mobilního telefonu či e-mailu, nebo pro něj tyto informace shromažďuje úřad práce.
- Díky povinnosti zaměstnavatelů hlásit volná místa na úřad práce jste ve velké výhodě oproti konkurenčním soukromým agenturám, máte v podstatě monopol na volná místa.
My privátní zprostředkovatelny práce nevnímáme jako konkurenci. Naopak si myslíme, že tyto agentury nám pomáhají v našich dvou hlavních úkolech, kterými je snižování nezaměstnanosti a uspokojování poptávky zaměstnavatelů po pracovní síle. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že si každý může z portálu stáhnout soubor se všemi volnými místy, která mají úřady práce k dispozici, a u kterých zaměstnavatel souhlasil se zveřejněním. A skutečně této možnosti využívají jak personální agentury, tak různé servery s pracovní tematikou.
Zároveň nabízíme registrovaným klientům portálu každodenní automatické zasílání informací o volných místech. Pokud se klient pro tuto službu rozhodne, každý den objeví ve své e-mailové schránce informace o nových volných místech dle vlastního výběru. Samozřejmě, že tato služba, ostatně jako všechny služby na portále poskytované, je bezplatná."
Místa z celé Evropy
O užitečnosti portálu svědčí fakt, že jej denně navštíví v průměru 17 000 návštěvníků. Mají možnost vybírat z volných pracovních míst, kterých je nyní aktuálně kolem 1 200 000 v celé EU a v rámci ČR se jedná o téměř 100 000 volných pracovních pozic. V létě portál zaznamenal 14 000 životopisů uchazečů o práci, potom se díky poklesu nezaměstnanosti tento počet snížil na 7500.
Integrovaný portál trhu práce MPSV je propojen s celoevropskou databázi pracovních nabídekna adrese: www.eures.europa.eu.
"Naši klienti tak mají možnost informovat se zároveň o volných aktuálních pozicích v celé Evropě," uvádí PaedDr. Věra Kolmerová, manažerka EURES. "O tom, že to je informace velmi zajímavá, svědčí i fakt, že v tuto chvíli je v databázích systému evidováno přes 1 000 000 pracovních nabídek a registrováno více než 11 000 zaměstnavatelů hledajících nové pracovníky." Struktura profesí, které nabídky odrážejí, je různorodá. V podstatě se shoduje se strukturou profesí, které hledají čeští zaměstnavatelé. "Podle našich informací však odchod našich pracovníků do zahraničí neznamená jejich ztrátu pro český pracovní trh. Spíše naopak! Většina Čechů odchází pouze na období maximálně jednoho až dvou let a poté se vrací nejen na vysoké jazykové úrovni, ale i s dalšími zkušenostmi a schopnostmi, které v maximální míře využívají ve své další profesní dráze v ČR," uzavírá Kolmerová.
EURES představuje celoevropskou síť poradenských kanceláří Eures (European Employment Services), na které se mohou obrátit zaměstnanci i zaměstnavatelé působící v členských státech a zcela ZDARMA mohou využít služeb jednotlivých EURES poradců. Evropské služby zaměstnanosti zajišťují především databázi volných pracovních míst, připravovaná výběrová řízení, životopisy uchazečů o zaměstnání, informace o životních a pracovních podmínkách či o legislativě a mnoho dalších informací. V současné době pokrývá síť Eures 31 zemí, kterými jsou Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.
Pro Českou republiku platí, že v každém ze 14 krajských úřadů práce najdete proškoleného EURES poradce, který vám zdarma poskytne poradenský servis - tzn. ukáže vám, jak si vyhledat pracovní místo v zahraničí, poradí jak kontaktovat zaměstnavatele a pomůže objasnit problémy, které vás mohou v zahraničí v té které zemi Evropy potkat. Dále v každém ze 77 okresních úřadů práce můžete využít služeb kontaktních osob EURES, které vám mohou poskytnout základní informace o této službě a práci v zahraničí.
Integrovaný portál MPSV: http://portal.mpsv.cz
Portál EURES: http://portal.mpsv.cz/eures
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist