Problém romských ghett lze řešit i jinak, než jak loni ukázal tehdejší starosta a dnešní místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek ve Vsetíně. Přesně to chce dokázat nově vytvořená Agentura pro odstraňování sociálního vyloučení a jeho prevenci, jejíž koncepci včera schválila Rada vlády pro záležitosti romské komunity.

Nejdůležitějším úkolem celého projektu je odstranit z českých měst chudinská, povětšinou romská ghetta a zabránit vzniku nových. Iniciativa však neleží na agentuře, nýbrž na obcích a městech. Na nich bude, aby se s žádostmi o pomoc na agenturu obrátily. "Pro úspěšné řešení problémů ve vyloučených lokalitách je nezbytná politická vůle vedení města a podpora tamní veřejnosti," zdůrazňuje ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. Ta před časem obeslala starosty a primátory 190 vytipovaných obcí a nabídla jim spolupráci. "O spolupráci s agenturou zatím projevilo zájem 53 z nich," dodává Stehlíková. Z těchto třiapadesáti zájemců bude vybráno deset pilotních projektů, které se uskuteční nejdříve.

Peníze poskytne EU

V čem by měla práce agentury spočívat? Každé město nejprve popíše, s jakými problémy se potýká. Agentura pak ve spolupráci s představiteli města, místních neziskových organizací, škol atd. vypracuje na míru šitý projekt, který by měl situaci účinně řešit. "Nejdůležitější je, aby to bylo řešení dlouhodobé, aby jeho efekt přetrval i po skončení projektu," říká ministryně.

Agentura má rovněž zajistit potřebné finanční prostředky. Ty chce získat zejména cíleným čerpáním dotací ze strukturálních fondů EU. Systém financování by pak měl být nastaven tak, aby nedocházelo k mrhání zdroji na projekty, které nepřinášejí dlouhodobá řešení.

Konečně se něco děje

Snahu vlády řešit problematiku romské integrace vítají i občanská sdružení, která HN oslovily. K projektu však mají i výhrady.

"Návrh koncepce jsme nemohli připomínkovat, diskuse s nevládními organizacemi nebyla dostatečná," řekla Kateřina Jirová z občanského sdružení ROMODROM. Vznik instituce přesto hodnotí kladně.

Před přílišným optimismem varuje i Zdeněk Ryšavý ze sdružení Romea. "Iniciativa je to chvályhodná, mám však obavy, aby na její dotažení zbylo všem dost sil."

Vznik agentury je však podle Stehlíkové pouze jedním z kroků, jak situaci romské segregace řešit. "Nutná je i změna systému sociálních dávek tak, aby neodměňoval způsob života na podpoře."