Mám firmu vedenou u sebe doma v místě trvalého bydliště. Chci dům prodat a přestěhovat se do jiného kraje. Které úřady mám o změnách informovat? M. Koutský, Brno
Při jakékoli změně registračních údajů musí podnikatel navštívit stejné instituce, které obešel před zahájením podnikání.
Každý má základní oznamovací povinnost vůči orgánům státní správy. Dojde-li tedy ke změně údajů, které podnikatel uvedl v rámci registračního řízení, je povinen je správci daně ohlásit do 15 dnů ode dne, kdy nastaly.
Mezi změny v životě podnikatele patří ukončení nebo pozastavení činnosti, změna právní formy podnikání, otevření nové provozovny, změna doručovací adresy, změna statutárních orgánů a též změna sídla firmy. K oznámení lze použít tiskopis přihlášky k registraci nebo specializované tiskopisy příslušných finančních úřadů.
Podnikatel je povinen do 30 dnů oznámit příslušnému správci daně i zřízení stálé provozovny a její umístění na území České republiky. I ukončení činnosti této stálé provozovny musí sdělit 30 dnů před jejím zrušením.
V souvislosti se změnou sídla je nutné informovat místně příslušný živnostenský úřad, a to do 15 dnů ode dne, kdy skutečnost nastala. Zde se platí správní poplatek sto korun za změnu údajů.
Další institucí, kterou musí OSVČ a právnická osoba uvědomit o změnách, je Česká správa sociální zabezpečení. A to kvůli společníkům a zaměstnancům, za které odvádí sociální pojištění.
Oznámení se podává nejpozději do osmi dnů kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nastala uměna.
Dále je třeba neprodleně kontaktovat příslušnou zdravotní pojišťovnu, a to nejpozději do osmi dnů od vzniklé skutečnosti. V některých speciálních případech je nutné ještě informovat úřad práce.
Předtím, než mohou společníci či akcionáři uvědomit příslušné státní orgány o změně sídla či jakékoliv změně, musí se nejprve dohodnout mezi sebou. Při rozhodování mohou nastat dvě možnosti: buď se změnou sídla dojde, nebo nedojde i ke změně zakladatelského dokumentu. Nutným krokem je podání návrhu na zápis změny v obchodním rejstříku. Navrhovatelem je obchodní společnost jednající prostřednictvím statutárního orgánu. Návrh se podává příslušnému rejstříkovému soudu. Musí v něm být uvedena již plná adresa nového sídla. Soudní poplatek činí tisíc korun, a to bez ohledu na počet a druh zapisovaných změn.
Odpovídá:
Jiří Vondrák, Hospodářská komora
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist