Snímek: Richard Grégr
Povodně po staletí ovlivňovaly život zdejších pastevců, zemědělců i obyvatel měst. Třeba v březnu 1879 rozvodněná řeka zničila na jihu země skoro celé město Szeged - z devíti set domů zůstala jen třetina a dva tisíce lidí pohromu nepřežilo.
O sto let později odborníci ve snaze učinit záplavám přítrž vytipovali příhodné místo, kde se řeka kroutila v mnoha meandrech. Využili i zhruba dvacet kilometrů dlouhý kanál Malé Tisy. Vhodně umístěnými přehradními hrázemi se jim podařilo tok částečně regulovat.
Nečekejte však, že vzniklo jezero se souvislou hladinou vody, kde lze jen stěží dohlédnout z břehu na břeh. Naopak, člověk mnohdy ani netuší, že se po nějakém jezeře plaví. Tisa totiž dál plyne svým korytem, ale přitom se více či méně viditelně rozlila do okolních lužních lesů, propojených kanály. Hloubka vody nikoho neohromí, jen zřídka dosahuje čtyř či pěti metrů. Zato kam se podíváte, spatříte spoustu rákosí, které je rájem velmi početného ptactva.
Vyplouváme. Ale kam?
Když stojíte na břehu Tisy v přístavu Kormorán, který je součástí rekreačního střediska Tiszafüred, máloco dává tušit velikost zdejšího jezera. Řeka je tady stále široká jen několik desítek metrů. Při čekání na loďku tedy člověka napadá: Kam to vlastně poplujeme?
Naším "kapitánem", který bude obsluhovat motorovou pramici, je László. Právě připíná na záď elektrický motor. Ochranáři dělají, co mohou, aby uchránili zdejší přírodu v optimálním stavu a život vzácných ptáků neovlivňovaly třeba olejové skvrny. Avšak jiné lodě se zde prohánějí s hlučnými benzinovými motory. O rozdílných vztazích k ekologii svědčí i hnědavé umělohmotné láhve od nápojů, které během plavby vidíme pohupovat se v zátočinách.
Náš cíl, městečko Poroszló, leží na vzdáleném okraji jezera. Zprvu plujeme korytem řeky stejně jako další čluny, László však náhle zamíří s pramicí přímo do blízkého břehu. Dělá si legraci? Chce nás všechny vykoupat? V posledním okamžiku, kdy už čekáme tvrdý náraz, se "břeh" rozevře a my se ocitáme v jednom z kanálů vedoucích do jezera. Místy se zúží a větve stromů se jako liány natáhnou až k loďce. V protisměru se vyhýbáme dalším plavidlům, na březích sedí rybáři. Stan na jednom z malých ostrůvků ukazuje, jak lze i uprostřed Evropy prožít romantickou robinsonovskou dovolenou.
"Nedotčená" příroda
Přistáváme o kus dál u poněkud většího ostrova, kde je od břehu vybudovaná povalová stezka. Z dřevěné rozhledny návštěvníci přehlédnou celou zdejší krajinu lužních lesů a vodních ploch. Stezka z prken vede dále rákosím, kolem turistů krouží obrovské vážky.
Přicházíme až k místu, kde rákos naráz ustoupí a na okraji vodní plochy vykouknou dřevěné altánky. Ideální místo pro posezení a vyhlídku na hladinu. Vidíme divoké husy a sotva dvacet třicet metrů od nás odpočívají na vyčnívajícím dřevěném pahýlu volavky. Tohle že je umělé jezero? Vždyť to vypadá, že se tu příroda vyvíjela odnepaměti. "Přitom ale postavené hráze dovolují regulovat tok řeky tak, aby se zabránilo jarním zátopám," vysvětluje průvodce László.
Naši další procházku přeruší jeden z kanálů. Po chvíli připlouvá jiná motorová pramice a převáží nás do městečka Poroszló, jehož kostelní věž je dobře patrná už z jezera.
Lázně, sport i historie
Turisté by určitě neměli vynechat návštěvu už zmíněného rekreačního centra Tiszafüred. Se třinácti tisíci obyvatel je v okolí jezera největším městem, navíc má bohatou historii, pravěcí předkové tady žili již před mnoha tisíci lety. Mnohem později, koncem 18. století, proslavily rozvíjející se městečko velké trhy. Nejdůležitější období tady začalo po roce 1833, kdy vyrostl most přes Tisu a na konci 19. století sem poprvé přijel i vlak. Tiszafüred je široko daleko znám i díky umění místních hrnčířů. A ještě něco - ve městě samozřejmě nechybí lázně, jsme přece v Maďarsku.
Zdejší obyvatelé poznávají, jak jim může být turistický ruch prospěšný. Proto se snaží vytvořit co nejpříhodnější podmínky pro všechny, kdo mají rádi aktivní dovolenou v poklidném prostředí, které má daleko do přelidněného Balatonu. V okolí jezera vyrůstají penziony, hřiště na minigolf i tenisové dvorce. Část vodní plochy se hodí pro sportovní aktivity, což už objevili například jachtaři. Pro pěší je vybudováno na 210 kilometrů turistických stezek. Rozhodnete-li se objet celou vodní plochu na kole, počítejte s vydatným výletem dlouhým 80 kilometrů. Mimochodem, kolo si vozit nemusíte, půjčoven bicyklů rok od roku přibývá.
Štiku, nebo raději sumce?
Kdo se však u jezera cítí doslova ve svém živlu, jsou rybáři. Potkáváte je jak na břehu, tak na lodičkách, a nutno přiznat, že co chvíli vytahují udici z vody - často i s pěknou kořistí. Tisa totiž vždy bývala pověstná bohatstvím ryb a na tom se nic podstatného nezměnilo, stále patří k nejrybnatějším řekám v Evropě.
Hlavní rybářská sezona tu probíhá právě teď - zhruba od poloviny září do poloviny října. V těchto podzimních týdnech sem přijíždějí s rybářským náčiním především návštěvníci z Rakouska, Německa a Slovenska. V poslední době jezero objevují i Češi. Mezi časté úlovky tu patří nejen krásné štiky, ale žádnou výjimkou nejsou ani pěkně vypasení sumci.
Richard Grégr
Kde se ubytovat
* V Tiszafüredu jsme vyzkoušeli Nádas Panzió (www.nadaspanzio.hu), kde lze bydlet v domě i v chatičkách. K dispozici je též vyhřívaná vířivka, ve sklepu se dá posedět při víně či uzené rybě.
* Ubytování lze získat i přímo v přístavu v nově postavených chatkách, kde najdeme dva dvoulůžkové pokoje se snídaní za 18 000 HUF za noc. Při pobytu delším než 5 dnů 16 000 HUF (www.kormorankikoto.hu).
* Noc v místním kempu stojí pro dvě osoby a dítě ve vlastním stanu cca 3500 HUF.
* Za nocleh v běžném dvoulůžkovém pokoji v penzionu se snídaní v Tiszafüredu se platí přibližně 7500 - 10 000 HUF, ve dvoulůžkovém apartmánu cca 4500 - 7000 HUF.
(100 forintů - HUF = asi 11 Kč)
Jak se tam dostat
Do zdejšího největšího města Tiszafüred lze dorazit vlakem či autem (vždy přes Bratislavu a Budapešť). Z Budapešti pojedete po dálnici M3, ve Füzesabony odbočíte na silnici číslo 33. Pokud cestujete vlakem, musíte ve Füzesabony přestupovat. Z Prahy je to k jezeru Tisa necelých 700 km.
Informace
* www.madarsko.cz
* www.tisza-to-info.hu
* www.kormorankikoto.hu
Kde a co ochutnat
* Rybí polévka: asi 800 HUF
* Gulášová polévka: asi 360 HUF
* Pörkölt: asi 1200 HUF
* Rybí pokrmy s přílohou: asi 1000 HUF
V restaurantu Öreg Pákász v Poroszló, Fó utca 15 lze ochutnat grilované, pečené i jinak upravované pokrmy z ryb.
www.oregpakasz.hu
(100 forintů - HUF = asi 11 Kč)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist