V České televizi odstartoval dlouho připravovaný proces digitalizace, který si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun. Veřejnoprávní stanice vybrala společnost, která zajistí vytvoření systému pro digitalizaci archivních pořadů a odpovídající infrastruktury archivu, tzv. systémového integrátora. Ve výběrovém řízení zvítězilo konsorcium firem SGI - Ness. "Cena systémové integrace je 355,6 milionu korun," potvrdil vedoucí projektu digitalizace v ČT Pavel Hanuš.

Podle něj by televize měla v první řadě digitalizovat zpravodajské záznamy, jako další pak budou následovat dokumentární či významné pořady nebo programy s horší technickou kvalitou nosiče. Teprve poté přijde na řadu hraná tvorba. "Vlastní převádění do digitální podoby začne až v druhé polovině roku 2008," upřesnil Hanuš.

V archivu ČT se nacházejí vzácné obrazové záznamy, mapující českou historii nebo kulturu, například záběry prvního vysílání Československé televize z 1. května 1953, koncert jazzmana Louise Armstronga v Lucerně v roce 1965 nebo záběry sovětské okupace z roku 1968. Již dříve vedoucí archivu ČT Vít Charous uvedl na zasedání Rady ČT, že nejdříve by se měly digitalizovat pořady, vyrobené v současnosti, aby se k nim televize nemusela vracet. "Za druhé to budou díla zlatého fondu, to nejcennější, co v ČT máme," uvedl Charous.

Peníze z Norska?


Kromě 356 milionů korun vloží televize další stovky milionů korun do nákupu potřebného vybavení a do samotného převádění programu do digitální podoby. Cena digitalizace archivu by se tak podle některých odhadů mohla vyšplhat až na miliardu korun. Kupříkladu celková cena za digitalizaci archivu Českého rozhlasu se odhaduje na 200 milionů korun.

Tak velká částka by pro rozpočet veřejnoprávní televize představovala značnou zátěž. Management televize si proto pohrává s myšlenkou pokrýt část rozpočtu pro digitalizaci archivu z tzv. norských fondů. Tedy z peněz, které pro chudší regiony EU vyčlenily Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem. V roce 2004 tehdejší norský ministr zahraničí Jan Petersen podepsal memorandum, podle kterého do Česka může v letech 2004 až 2009 přitéci téměř sto milionů eur. "Zájem televize o uvedené zdroje financování trvá," uvedl Hanuš. Naopak o přímé státní podpoře digitalizace archívu se podle Hanuše neuvažuje.

Večerníček za devět korun


S digitalizací archivních pořadů pak volně souvisí i další z chystaných projektů ČT. Na konci roku by měla být spuštěna služba stahování pořadů ze stránek České televize (Video on Demand - VOD). "Chceme takto nabídnout přes tisíc pořadů, každý měsíc pak budou přibývat další," přiblížil projekt obchodní ředitel ČT Pavel Krumpár. Ceny by měly začínat na devíti korunách, výsledná částka bude záležet na délce a typu pořadu. "Za devět korun budou dostupné například večerníčky. Dále se diváci mohou těšit na seriály Četnické humoresky, Hraběnky nebo dokumentární cyklus Šumná města," doplnil Štěpán Janda z tiskového oddělení ČT. V rámci VOD pak bude nabízena i část zdigitalizovaných archivních záznamů - vše ale záleží na vypořádání příslušných autorských práv.

Stahování svých pořadů z internetu v této chvíli již nabízí například televize Nova. Po odvysílání na televizní obrazovce je možné si tímto způsobem koupit díly seriálů Ulice, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě či pokračování castingové reality show Vem si mě.