Kde hledat na internetu Sbírku zákonů nebo vzory podání k rejstříkovému soudu popř. úplné znění právních předpisů? Internet jako zdroj informací z oblasti práva je stále lepší a již není nezbytné znát desítky nejrůznějších webových adres, protože základní informace se koncentrují na několika málo místech na webu.
Vzory podání na internetu
Obchodní rejstřík a katastr nemovitostí patří k jedněm z nejdiskutovanějších právních institucí, a to zejména z pohledu rychlosti, s jakou vyřizují jednotlivá podání k nim učiněná účastníky řízení. Podnikům a podnikatelům, kteří přicházejí do styku s obchodním rejstříkem, mohou zásadním způsobem pomoci stránky Ministerstva spravedlnosti, které obsahují vzory podání (návrhů) k obchodním a jiným rejstříkům.
Skutečnost, že podaný návrh k obchodnímu rejstříku bude správně formulován a bude obsahovat i veškeré potřebné přílohy, může urychlit rozhodnutí ve věci, protože soud nebude muset vyzývat účastníka k doplnění podání, čímž se může rozhodnutí ve věci oddálit o několik týdnů či měsíců. Databáze vzorů podání rejstříkovým soudům vznikla v rámci společného projektu Transparency International - Česká republika a Ministerstva spravedlnosti ČR. Databáze vzorů podání obchodnímu a jiným rejstříkům nacházející na adrese www.justice.cz je určena především těm subjektům, které se do těchto rejstříků zapisují, přičemž se jedná o následující osoby: podnikatele - fyzické osoby (které se zapisují do obchodního rejstříku podle § 3 odst. 2 a 3 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů), veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, družstva, odštěpné závody (jiné organizační složky podniku), podniky zahraničních osob (jejich organizační složky), společenství vlastníků jednotek, nadace (nadační fondy), obecně prospěšné společnosti. Databáze vzorů podání obsahuje jednak obecné informace týkající se zápisů výše uvedených subjektů do příslušných rejstříků, dále i komentáře k jednotlivým návrhům na zápis a samotné vzory těchto návrhů.
Podobné informace je možno nalézt i pro případ katastru nemovitostí, a to na stránkách Českého úřadu katastrálního a zeměměřičského na adrese www.cuzk.cz. V sekci s názvem "Je dobré vědět" získáte detailní informace pro žadatele o povolení vkladu do katastru nemovitostí. Prostřednictvím těchto internetových stránek můžete sledovat rovněž průběh řízení týkající se vašeho podání, a to zcela zdarma bez nutnosti jakékoli registrace, což také bezesporu vede k větší průhlednosti řízení a kontroly ze strany veřejnosti.
Formuláře potřebné např. k ohlášení živnosti, žádosti o koncesi či nahlášení změny sídla společnosti živnostenskému úřadu naleznete na většině stránek příslušných úřadů např. na stránkách Městské části Praha 3 na adrese www.praha3.cz v sekci s názvem "Dokumenty, formuláře".
Kde hledat předpisy?
Právní předpisy vycházející ve Sbírce zákonů České republiky je možné vyhledat na stránkách provozovaných Ministerstvem vnitra ČR na adrese www.mvcr.cz/sbirka. Tyto stránky umožňují bezplatný přístup k částkám a předpisům vydaným ve Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv. Pokud nechcete platit za přístup ke starším předpisům nebo aktualizovaným zněním právních předpisů, pak navštivte stránky Portálu veřejné správy www.gov.cz. I přesto, že jsou tyto stránky zatím ve zkušebním provozu, naleznete zde většinu důležitých právních předpisů v aktualizovaném zněním, a to zcela zdarma. Mimo to jsou na Portálu veřejné správy i Věstníky právních předpisů krajů.
Pokud hledáte právní předpisy Evropských společenství, můžete je nalézt buď na adrese http://isap.vlada.cz/, kde se nacházejí všechny podstatné evropské normy a předpisy přeložené do češtiny nebo na adrese http://europa.eu.int/eur-lex, kde jsou k nalezení právní předpisy vydané v Úředním věstníku EU, který je zjednodušeně řečeno evropskou obdobou naší Sbírky zákonů.
Z pohledu uživatele hledajícího konkrétní právní předpis se jako nejlepší řešení jeví navštívit Portál veřejné správy a zde v sekci zákony vyhledat požadovaný předpis popř. aktualizované znění např. Zákoníku práce nebo Obchodního zákoníku. Stránky obsahují i fulltextový vyhledávač, což může pomoci při hledání konkrétního pojmu či ustanovení. Podobně funguje i server www.epravo.cz, který navíc vedle sbírky a aktuálních znění zákonů nabízí praktické informace, články, výklady právních předpisů a dále také judikaturu a např. i monitoring prohlášených konkursů. Zejména podnikatelé, účetní a daňoví poradci potřebují znát obsah tzv. D-pokynů. Veškeré D-pokyny od roku 1993 lze vyhledat na stránkách České daňové správy na http://cds.mfcr.cz/.
Autor je advokátem
Důležité webové stránky
Vzory podání na internetu
www.justice.cz - databáze vzorů podání obchodnímu a jiným rejstříkům
www.cuzk.cz - rady pro žadatele o povolení vkladu do katastru nemovitostí
www.praha3.cz - formuláře potřebné například k ohlášení živnosti
Právní předpisy na internetu
www.mvcr.cz/sbirka - předpisy vycházející ve Sbírce zákonů ČR
www.gov.cz - portál veřejné správy
www.europa.eu.int/eur-lex - právní předpisy EU
Zdroj: Tomáš Mužík
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist