V prvním pololetí letošního roku dosáhl zahraniční obchod nejlepších výsledků za celou historii České republiky. Vývoz rostl o více než 16 % a dosáhl hodnoty 1207 miliard korun. Tento pozitivní vývoj kopíruje i financování exportních pohledávek factoringových firem sdružených v Asociaci factoringových společností ČR. Exportní factoring vzrostl za stejné období na necelých 11 miliard korun, a podílel se tak na celkovém exportu téměř jedním procentem. Do budoucna se předpokládá zvyšující se podíl factoringu jako moderního nástroje financování exportů, což dokládají i vyšší podíly factoringu na exportu, jež jsou běžné ve vyspělých zemích Evropské unie.

Jak může pomoci?

Protože factoring je komplexní služba, která kromě financování a správy pohledávek nabízí i jejich pojištění, stává se pro exportéry zajímavým i z hlediska zajištění rizik. Vyplývá to především z charakteru zahraničního odběratele - není tak "na dosah" jako tuzemský zákazník, není o něm známo tolik informací atd. Rozdílnost je zřejmá i v kulturní či jazykové bariéře. Důležitým a stále převládajícím aspektem rostoucí poptávky po factoringových službách je kromě pojištění financování pohledávek. Standardní factoringový klient pravidelně postupuje factoringové společnosti své pohledávky za svým portfoliem odběratelů a okamžitě za ně dostává zálohové platby až do výše 90 % jejich nominální hodnoty. Nečeká tak na peníze od svých odběratelů a může je účelně použít na své provozní potřeby. Výsledkem toho jsou stabilní peněžní toky a možnost další expanze firmy. Po zaplacení odběratelem ve splatnosti na účet factoringové společnosti tato společnost doplácí zbývajících 10 % exportérovi.

V dnešní době už je samozřejmostí spojenou s factoringovou službou i aktivní správa a inkaso pohledávek. Exportér se o pohledávky nemusí starat a může se zaměřit na svou hlavní činnost - výrobu či prodej. Se zahraničními odběrateli komunikují buď místní factoringové společnosti, nebo oddělení mezinárodního factoringu naší společnosti. Exportér tak neřeší jazykové, kulturní ani časové bariéry a vývoj factoringových obchodů a platebních toků si pouze sleduje v internetové aplikaci eFactoring, kterou má k dispozici on-line.

Factoring se stoprocentním pojištěním pohledávek?

Oproti standardnímu pojištění pohledávek se spoluúčastí, které nabízejí úvěrové pojišťovny, poskytuje factoring exportérům až 100% ručení za postoupené pohledávky. V případě, že se odběratel ocitne v platební nevůli či neschopnosti dostát svým závazkům, je i přesto celá pohledávka exportérovi vyplacena, a to do 90 dnů po splatnosti uvedené na faktuře. Důvodem vyšší přidané hodnoty služby je členství Factoringu České spořitelny v mezinárodních sdruženích factoringových společností po celém světě (FCI a IFG). V případě factoringového financování exportů klienta například do Německa proces probíhá tak, že Factoring České spořitelny nejprve osloví partnerskou factoringovou společnost v Německu, která vystaví limit na uvedeného odběratele, čímž přebírá jeho riziko na sebe. Po schválení spolupráce a postoupení pohledávky na Factoring České spořitelny klient standardně obdrží zálohovou platbu v dohodnuté výši. Ve splatnosti německý odběratel hradí místní factoringové společnosti, která přeposílá úhradu Factoringu České spořitelny. Ten doplácí tuzemskému exportérovi zbývající doplatek. V případě neplacení odběratelem následuje proces upomínání a urgencí s cílem vymoci dlužnou částku. Pokud se importnímu factorovi nepodaří inkasovat pohledávku, pak ji do zmíněných 90 dní po splatnosti vyplácí sám. Český exportér tak má 100% garanci platby do tří měsíců po splatnosti a nevznikají mu žádné dodatečné náklady na vymáhání či pojistnou událost. Factoring tak plně nahrazuje například akreditivy nebo jiné zajišťovací nástroje obchodního a platebního styku, přičemž je často i levnější a jednodušší.

Požadují zahraniční dodavatelé krátké splatnosti?

Podobně rychle jako exporty však rostou i importy do České republiky. Zatímco ale se státy Evropské unie má Česká republika kladnou zahraniční obchodní bilanci, deficit je znát především s trhy třetích zemí (Rusko, jihovýchodní Asie, arabské země). Dále dovozům nahrává i trvalé oslabování dolaru. S růstem importů je velké množství českých menších a středních firem tlačeno zahraničními dodavateli do krátkých splatností, což je způsobeno jejich stále přetrvávající větší nedůvěrou v trhy střední a východní Evropy. Prodloužení splatností nabízí právě Importní factoring a Factoring České spořitelny případně ještě navíc může přebírat riziko za domácího odběratele obdobně, jako je tomu u již zmiňovaného exportního factoringu. Zahraniční dodavatel pak nabídne odběrateli delší splatnost na fakturách, neboť má financování pohledávek vyřešeno s pomocí factoringové společnosti. A k tomu se nemusí bát, že mu český odběratel nezaplatí v případě své platební nevůle či neschopnosti. Pro možnost využití Importního factoringu je potřeba, aby tuzemský odběratel-importér informoval po dohodě s naší společností svého partnera v zahraničí o možnosti využití factoringu. Factoring České spořitelny importérovi doporučí, na kterého exportního factora by se měl jeho zahraniční dodavatel obrátit. Oba factoři následně předloží obchodním partnerům nabídku ke spolupráci postavenou jak na výši garančního limitu, tak i jeho ceně. Obchodní spolupráce pak může začít. V případě delší spolupráce s tuzemským subjektem je naše společnost schopna nabídnout i další produkty určené k financování importních nákupů, jako jsou Nákupní factoring, anebo Financování nákupu zásob postavené na principech zajištění vybranými bilančními aktivy klienta.

Autor je generální ředitel Factoringu České spořitelny, a.s.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist