Kombinace úroku a státní podpory zhodnocuje peníze vložené do stavebního spoření. Na rozdíl od penzijních fondů nebo životního pojištění jde o částku, kterou tolik neovlivní výnosy z investic. Zásadní roli hraje státní politika.
Stát postupně plánuje snižovat náklady na stavební spoření, do budoucna lidé musí u nových smluv počítat s nižší státní podporou než dnes. Případně stát podmíní její výplatu tím, že ji příjemce využije pro své bydlení. Tím stavební spoření jako způsob ukládání prostředků na důchod zcela ztratí význam. Ministr financí uvedl, že do konce roku 2008 však nebude předkládat žádný návrh na snížení státní podpory. Kdo chce stavební spoření využít k dlouhodobějšímu ukládání peněz, neměl by s uzavřením smlouvy příliš otálet. Důležitá je cílová částka a podmínky, za kterých ji banka případně navýší. Zatímco některé to udělají v rámci původní smlouvy, další původní smlouvu ukončí a nabídnou jinou. To by u nízké cílové částky mohlo být do budoucna nevýhodou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist