Aktuální rychlé posilování koruny vede vývozce (nejen koupelnových předložek) k následující úvaze: "Sílící koruna nám užírá cenovou konkurenceschopnost, proto rychle přijměme euro a bude zase dobře."
Průhledná logika. Bohužel se jedná o nepochopení příčin posilování koruny. A také o jeden z největších mýtů spojených s přijetím eura. Dovoluji si tvrdit, že přijetím eura se eroze cenové konkurenceschopnosti českých vývozců nevyřeší. Jen se přesune od posilování měny k rychlejšímu růstu cen a mezd.
A kupní síla roste
Česko dohání západní ekonomiky, což vede i k růstu kupní síly našince. Jednoduše platí, že kupní síla roste, když mám více peněz na koupi stejně drahého zboží nebo když mám stejně peněz, ale zboží zlevňuje. V Česku se už mnoho let děje obojí. Sedmiprocentní růst mezd je rychlejší než průměrný tříprocentní růst cen. Navíc dovážené zboží, jako například elektronika, díky posilující koruně zlevňuje.
Koruna sílí především proto, že se našim exportérům daří vyvážet. Obchodní bilance je v přebytku, což znamená převis eur, které je potřeba vyměnit do korun. Vývozci jsou tedy mezi těmi, kdo - díky zvyšující se produktivitě práce - posilování koruny způsobují. "Spekulanti" sice z posilování koruny těží, ale nikdy nejsou dlouhodobě jeho primárním hybatelem.
Euro urychlí růst platů
Přijetím eura přestanou klesat ceny dováženého zboží, což při stejně rychlém růstu dalších cen (ve zbývající části spotřebitelského koše) způsobí růst celkové inflace.
Na zrychlení růstu cen bezpochyby dříve či později zareagují zaměstnanci oprávněným požadavkem na rychlejší růst mezd. Předpokládáme-li nadále rychlé tempo růstu ekonomiky a nízkou nezaměstnanost, nezbude podnikům nic jiného než zvýšené mzdové požadavky akceptovat.
K oslabování konkurenceschopnosti bude tedy docházet i nadále. Příčina bude stejná, ale projev jiný. Nepůjde o pokles korunových příjmů díky posilující měně, ale o růst korunových nákladů díky rostoucí inflaci.
Toto zrychlení růstu cen i mezd není žádnou pustou teorií. Jedná se o dobře zdokladovanou mezinárodní zkušenost dohánějících ekonomik, které zafixovaly svou měnu. Zavedení eura urychlilo růst cen v Řecku, Portugalsku, Irsku a Španělsku v průměru o jeden procentní bod oproti dalším ekonomikám eurozóny. A růst mezd dokonce o téměř dva procentní body.
U méně vyspělých ekonomik s rychlejším ekonomickým růstem lze pak očekávat spíše dvojnásobná čísla. To dokládá i dosavadní zkušenost těch zemí "Nové Evropy", které v posledních letech omezily pohyby vlastní měny v mechanismu ERM2.
Nová značka nepomůže
Proti posilování kurzu se většina vývozců na finančních trzích zajišťuje, ale proti růstu inflace se v Česku zajistit nelze. Na druhou stranu vývozcům může připadat, že odboráře "ukecají" snáz než finanční trhy. To bude záviset zejména na stavu trhu práce v době přijetí eura - při stávajícím napětí bych při vyjednávání čekal spíše převahu zaměstnanců.
Je těžké jednoznačně říci, zda je pro Česko výhodnější, když k nárůstu kupní síly dochází přes kurz nebo přes inflaci. Nepochybně však přijetí eura erozi konkurenceschopnosti nevyřeší. Sedíme prostě momentálně v autě, které jede rychleji než ostatní stroje, což s sebou nese i větší spotřebu oleje.
Představa, že po změně "espézetky" z CZK na EUR budeme muset auto méně promazávat, je mylná.
Autor je hlavním ekonomem České spořitelny
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist