Ruský vicepremiér Sergej Naryškin sdělil agentuře Reuters, že ruské firmy se zúčastní tendru na privatizaci ČSA a ruzyňského letiště. Většina lidí v této zemi by viděla v podobně důležitých podnicích ruský státní kapitál nerada. Je to koneckonců i oficiální pozice vlády.

Zopakujme si stručně proč. Ruský stát je řízen klikou bývalé KGB a jeho zahraniční politika je stále asertivnější. Ruské podniky, které se ucházejí o firmy v zahraničí, nejsou motivovány čistě obchodem, stát je buď vlastní, nebo ovládá. Koneckonců, "mluvčí", který oznamuje světu akviziční strategii, je místopředseda vlády. Nebezpečí, že získané podniky mohou být využity k něčemu jinému, než je vytváření zisku, je vysoké. Moskva sama cizí podniky do ruských strategických firem nepouští anebo jim dá k dispozici pouze menšinový podíl.

Jenže je tu potíž. Ruské firmy nejde vylučovat ze zákona. I Německo, které připravuje legislativní obranu podniků a bank proti tzv. suverénním fondům, se tak bude bránit fondům státního kapitálu, nikoli obchodním firmám. Vylučovat podniky se státním podílem také nejde, potom by nebylo možné vpustit do soutěže například Air France-KLM. A čím více se podmínky privatizační soutěže zašmodrchají, tím větší prostor pro korupci, tím menší výnos a možná, že se prodej nakonec nepovede. V případě ČSA se to už jednou stalo.

Ruská nabídka bude jistě vysoká. Českou vládu čeká nelehké rozhodování.

jan.machacek@economia.cz