/Od našeho zpravodaje/



Pokud nějaký Evropan za pár let zveřejní na internetu třeba návod na výrobu bomby, půjde za mříže.

Trest, jehož minimální hranice by měla být stejná ve všech zemích Evropské unie, mu má hrozit i ve chvíli, kdy bude veřejně vyzývat k teroristickému útoku nebo verbovat útočníky.

Tak si to alespoň představuje Evropská komise, která včera zveřejnila návrh posílených protiteroristických opatření. Shodou okolností s ním přišla krátce poté, co policisté v několika zemích Evropy zatkli na dvacet Severoafričanů podezřelých z terorismu.

Okénko, nebo ulička?


Internet se podle Bruselu stává stále častěji "virtuálním náborovým střediskem a výcvikovým táborem" teroristů. A úřady by podle návrhu komise měly vyzvat firmy, které poskytují prostor pro webové stránky, aby odstranily závadný obsah a předávaly informace o svých klientech.

Není přitom vůbec nutné, aby se propagandou nebo návody někdo skutečně řídil a teroristický čin spáchal. Komise se proto brání obvinění, že jde o cenzuru.

"Náš návrh je jednoduchý. Ti, kdo budou radit ostatním, jak páchat útoky s jasným teroristickým záměrem, by měli jít za mříže. Ať už to dělají na papíře nebo na internetu," řekl včera eurokomisař pro vnitro a bezpečnost Franco Frattini.

Jednotné minimální tresty pro šíření teroristické propagandy nebo návodů na síti jsou jen jednou z částí včerejšího plánu Bruselu.

Další podnět míří do letecké přepravy. Aerolinky by měly předávat až devatenáct údajů o cestujících úřadům v těch zemích EU, kam jejich letadla míří nebo odkud vzlétají. Jde o evropskou obdobu systému, který již funguje v USA a v Kanadě, a který se chystá zavést i Austrálie.

Evropští policisté a tajné služby by měly mít přístup nejen k základním údajům o cestujících, ale i k jejich adresám, telefonům, e-mailům, číslům kreditních karet, změnám v rezervaci či k informaci, zda sedí u okénka nebo v uličce.

Citlivé údaje o etnickém původu nebo o náboženském vyznání se předávat nebudou.

"Teroristé létají při přípravě útoků do unie a směrem ven. Bývají původem z Evropy, ale často vyžadují podporu zvenčí," řekl Frattini.

Bezpečnostní služby budou moci údaje uchovávat až 13 let a předávat je kolegům v jiných zemích EU. Nevznikne ale centrální databáze, do níž by měli všichni přístup. A systém se týká jen letů, které začínají nebo končí mimo území unie, nikoli linek mezi dvěma evropskými státy.

Osud návrhu nejistý


Přesto proti systému protestují ochránci osobních svobod. "Jedna věc jsou kroky cílené na konkrétní podezřelé, a něco jiného je, pokud se stává podezřelou celá populace," upozorňuje Filip Pospíšil z nevládní organizace Iuridicum Remedium. Podle něj se získané údaje dají kombinovat s jinými databázemi a je velké riziko jejich zneužití.

Třetí část včerejšího návrhu se týká výbušnin. Unijní policejní služba Europol by měla spustit a provozovat databázi všech výbušnin uskladněných v EU - pro případ, že by někdo nálože ukradl nebo je chtěl nelegálně prodat.

Plán komise by měly jednomyslně schválit všechny státy unie i Evropský parlament. Návrh už ale budí velké spory a protestují i některé členské země, podle nichž jde Brusel příliš daleko a zasahuje do jejich suverenity.


Nová protiteroristická opatření Bruselu

Vybízení k terorismu, rekrutování útočníků a zveřejňování návodů k výrobě bomb nebo k výcviku, a to zvlášť na internetu, má být trestné po celé EU.
Aerolinky mají bezpečnostním službám poskytovat řadu údajů o cestujících v letadlech, která míří do Evropy nebo z ní do světa. Úřady budou moci údaje uchovávat až 13 let a poskytovat je jiným zemím unie.
Mají vzniknout seznamy průmyslových výbušnin a systém včasného varování v případě, že je někdo odcizí.
Nová opatření musejí schválit všechny členské státy i Evropský parlament.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist