Informace o zpěváku Karlu Krylovi, které předal někdejší Státní bezpečnosti písničkář Jaromír Nohavica v létě roku 1989, přiměly hudebníka Jaroslava Hutku ke složení písně Udavač z Těšína. "To je kombinace, která mě na téhle služební cestě "pramene" zaujala, to se mě dotklo. Emigrantovi by se Kryl nikdy nesvěřil, ale klukovi z domova vylil své srdce a nevěděl přitom, že to vylévá už na estébácký stůl," řekl včera Hutka ČTK.

Hutka v písni, kterou složil letos v létě jako jednu ze série textů na historickopolitické téma, znovu upozorňuje na věc již známou. Nohavica v létě 1989 po svém návratu z Vídně informoval StB o postojích a názorech exulanta Karla Kryla. Podle Nohavici si StB svévolně jeho výpověď přikreslila. Nohavica, který nyní komunikuje jen prostřednictvím internetu, na své stránce připouští své styky s StB, vylučuje však, že by udával lidi.

Hutka připomněl, že Kryl se nerad svěřoval lidem v emigraci. "Spolu jsme měli někdy spory o tom, jak jsem já emigraci prezentoval - popisoval jsem ji jako problematickou. On měl zato, že to nahrává bolševikovi, že by se to mělo tajit," vzpomíná Hutka. Nohavicovi, tehdy šestatřicetiletému muzikantovi a krajanovi, se svěřil. Z archivů StB plyne, že se od Nohavici dozvěděla třeba to, že Kryl není spokojen se svou prací ve Svobodné Evropě, či že má málo peněz.

"Na jednu stranu byl Nohavica velkým vzorem lidí - a v zákulisí s tím státem, proti kterému stál, spolupracoval. U písničkáře si myslím, že to je prostě blbý," říká Hutka. "Kdysi mi dokonce říkal, že jsem byl jeho učitelem, jeho velkým příkladem. Stáli jsme spolu na jevišti na Koncertu pro všechny slušný lidi... Mám pocit, že je vhodné, abych se k tomu vyjádřil, protože to je v okruhu mé existence," uvedl.

Hutka připouští, že vedle mediálně atraktivních kauz populárních herců či zpěváků, existují spolupráce lidí, kteří s komunistickým režimem třeba i mnohem hlouběji kolaborovali. Mnozí jsou beztrestní i díky dnes již neexistujícím spisům archivu StB. "To už je věc společnosti jako celku, já si to uvědomuji, ale to už nesouvisí s mou písničkou, která je na tohle téma," konstatuje Hutka.