Německá policie je v pohotovosti. Důvodem jsou obavy z násilných útoků na školách ze strany studentů.

Včera bylo uzavřeno po policejním varování, že existují náznaky hrozby dalšího masakru gymnázium v Kaarstu u Düsseldorfu a neučilo se ani na dalších čtyřech školách.

V pondělí bylo uzavřeno gymnázium Georga Büchnera v Kolíně nad Rýnem, jehož dva studenti se údajně také chystali vraždit své spolužáky a učitele.

Navíc právě na včerejšek připadlo smutné výročí: přesně před rokem se odehrála tragédie v městečku Emsdetten, kde bývalý žák zranil na tamní střední škole 37 lidí a následně spáchal sebevraždu. Policie v posledních dnech pátrala po středoškolácích, kteří se chtějí v den výročí pomstit svému okolí podobným způsobem.

Ne všechny stopy se ale ukazují být spolehlivé. Nečekaný vývoj má případ dvou studentů, kteří měli plánovat na včerejší výročí masakr na gymnáziu Georga Büchnera. Poté, co policie o víkendu oznámila zmaření jejich plánů, se nakonec ukázalo, že studenti akci asi před měsícem odvolali.

Osmnáctiletý Robin při výslechu uvedl, že už před čtyřmi týdny sdělil o rok mladšímu Rolfovi, že se plánovaného masakru nezúčastní. Následně si útok rozmyslel i Rolf. Výpověď potvrdily soubory ze zabavených počítačů obou žáků. Sedmnáctiletý Rolf upoutal pozornost umístěním obrázků z osm let starého školního masakru v americkém Columbine na školní diskusní fórum. Spolužáci se obrátili na vedení školy, které se studentem v pátek vedlo pohovor v přítomnosti dvou policejních vyšetřovatelů. Rolf slíbil stažení obrázků z internetu, na cestě domů ale spáchal sebevraždu. Německá média následně kritizovala policii za podcenění situace.

Osmnáctiletého Robina státní zastupitelství vzhledem k novým okolnostem zprostilo obvinění. Chlapec byl poté se svým souhlasem převezen na psychiatrickou kliniku.

Odborníci se nyní zamýšlejí, proč se v Německu případy násilí na školách odehrávají především na gymnáziích. "Je třeba zjistit, zda na tomto typu škol hraje roli přílišný tlak na studijní výsledky nebo zda na gymnáziích dochází k častější šikaně," řekl stanici ZDF předseda svazu německých kriminalistů Klaus Jansen.

Podle mnichovského policejního psychologa Georga Siebera se vyšetřovatelé v podobných situacích dostávají stále častěji pod tlak veřejnosti. "Policie je v těchto kauzách nucena vykazovat co nejrychleji úspěchy, což se odráží na kvalitě jejich práce," řekl Sieber listu Berliner Zeitung.