Hlavním cílem všech obchodníků na kapitálových trzích je dlouhodobě dosahovat zisku. To je samozřejmě možné, ale profesionálům již prosté dosahování zisku nestačí. Výsledky obchodníků či portfolio manažerů jsou porovnávány s tržním indexem a na základě tohoto srovnání je obchodník hodnocený. Je třeba nabídnout něco navíc.

Ačkoli se hlavní proud dnes staví za myšlenku, že trh nelze dlouhodobě překonávat, stále na něm působí velké množství obchodníků, kteří se o to snaží, případně jim nic jiného nezbývá. Za tradiční zbraň je považována technická analýza, díky které se snaží obchodníci odhadnout vhodný okamžik k nákupu a prodeji. Jinými slovy časují trh. Je to opak pasivní strategie "nakup a drž".

Technická analýza se pokouší předvídat budoucí vývoj kurzů cenných papírů pomocí rozboru jejich minulého vývoje. Vychází z myšlenky, že cena již zahrnuje všechny veřejné informace a odráží tržní náladu.

Je prováděna na dvou úrovních. V první se využívá k analýzám jednotlivých akcií, ve druhé dokáže také odhadnout vývoj celého trhu, který je charakterizován indexem. Hlavními vstupy jsou publikovaná tržní data, například kurzy, objemy obchodů, časový horizont, za který jsou pozorování a výpočet prováděny.

Hlavní síla technické analýzy je ve schopnosti vytvářet nákupní a prodejní signály a předpovídat budoucí trend. Jejím cílem je zachytit vývoj cen akcií a hodnot indexů v grafické formě s následným rozborem vytvořených grafů.

V současné době je technická analýza považována spíše za analýzu krátkodobou, využitelnou především pro takzvaný swing-trading, tedy krátkodobé obchody v horizontu několika dnů nebo pro poziční obchody v trvání až několika týdnů.

Nezbytnou součástí jejího využití jsou také stop-loss úrovně, tedy automatické příkazy k prodeji či nákupu, pokud se cena dostane nad či pod určitou hranici. Tím se zabrání neočekávaným ztrátám v případě falešného signálu vyslaného technickou analýzou.

Ta vychází z myšlenky, že účastníci trhu mají vžité vzorce chování, které se v podobných tržních situacích neustále opakují, a lze proto očekávat následující vývoj trhu.

Moderní výpočetní technika umožnila vzniknout celé řadě technických indikátorů (Bollinger band, RSI, MACD a další), které jsou s větší či menší oblibou a úspěšností využívány. Tento způsob je mnohem sofistikovanější než zkoumání grafických informací.

Úspěšné využití technické analýzy je podmíněno jejím dlouhodobým využíváním, likvidním trhem, definovaným a dodržovaným obchodním plánem a především zkušenostmi, ze kterých plán každého obchodníka vychází.


Odpovídá:
Radek Neumann, Komerční banka

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist