Po druhém zápase v základní skupině Poháru UEFA má Mladá Boleslav na kontě první body. Po domácí porážce s Villarealem Středočeši dokázali vyhrát ve švédském Elfsborgu 3:1, když otočili nepříznivý stav 0:1 z prvního poločasu.

"Pokud chceme udržet naději na postup ze skupiny, musíme ve Švédsku bodovat," prohlásil před zápasem s Elfsborgem trenér Mladé Boleslavi Zdeněk Ščasný. Jeho tým začal na umělé trávě v Borassu tento plán naplňovat až od 67. minuty, kdy vyrovnal Táborský. Do té doby to bylo se Středočechy na hřišti všelijaké.

Aktivní úvod, který korunovala Vaněčkova tyč, vystřídala hluchá pasáž druhé části úvodního poločasu. Domácí v ní stihli dát úvodní gól, když Procházka špatně odhlavičkoval a Svensson propálil Pižanowského. Pak Elfsborg v nastaveném čase zahodil penaltu. "To byl klíčový moment zápasu. Nechali jsme si dát lacinou branku, ale pak nás chycenou penaltou a několika skvělými zákroky podržel brankář," poznamenal po zápase Ščasný, jehož tým ukončil sedmizápasové čekání na výhru.

Opět se ukázalo, že brankářský výkon je na mezinárodním poli pro české kluby jedním ze základních stavebních kamenů úspěchu. Slávistický model "čaroděj" zafungoval i v případě Boleslavi. "Uhodl jsem prostě stranu, to byla klika," bránil se přílišné chvále zákroku proti Ishizakiho střele Petr Pižanowski.

Výhru 3:1 nevykouzlil boleslavským hráčům brankář, ale především zlepšená hra po přestávce. Tedy přesněji, po vyrovnání. Do té doby působili Středočeši stále matně, spoléhaje na Pižanowského kouzla.

Trenér Ščasný neváhal a do druhé půle poslal místo mladíků Vaněčka s Řezníčkem Kalinu s Táborským. Právě posledně jmenovaný z ničeho nic srovnal skóre, když hlavou zužitkoval ojedinělý Kyselův centr. A přišlo to nejcennější z včerejšího vystoupení Boleslavanů - hosté vrhli všechny síly do útoku za výhrou. Voříškův pas dotlačil za brankovou čáru Mendy, v nastaveném čase pak poslal do sítě o břevno svůj trestný kop Voříšek.

"Vyrovnání bylo důležité, ale my jsme se nechtěli spokojit jen s ním, protože by to mnoho neřešilo. Chtěli jsme pořád jít za výhrou, tři body nám strašně pomůžou. Když zvládneme příští zápas s Aténami, budeme už blízko k postupu," odhalil boleslavské počty Táborský.

Elfsborg - Mladá Boleslav 1:3

Branky: 31. M. Svensson - 67. Táborský, 79. Mendy, 90+4. Voříšek. Rozhodčí: Kelly - McGrath, McDonell (všichni Ir.). ŽK: Andersson - Voříšek, Řezníček, Hrdlička, Procházka, Táborský. Diváci: 3631. Poločas: 1:0. Elfsborg: Wiland - Andersson, Augustsson, Björck (84. Bajrami), Karlsson - Ishizaki, A. Svensson, Ilola (70. Avdic), Mobäck - Keene (75. Berglund), M. Svensson. Trenér: Haglund. Mladá Boleslav: Pižanowski - Voříšek, Procházka, Kopic, Hrdlička - Kysela (90. Poláček), Rajnoch, Matějovský, Vaněček (46. Kalina) - Řezníček (46. Táborský), Mendy. Trenér: Ščasný. Další utkání skupiny E: AEK Atény - Fiorentina 1:1 (34. vlastní Balzaretti - 30. Osvaldo).