1.Banku ABN Amro nakonec získala Royal Bank of Scotland s Fortisem
Skoro sto miliard dolarů zaplatilo za převzetí nizozemské banky ABN Amro konsorcium tvořené britskou bankou Royal Bank of Scotland, španělskou bankou Santander a belgickou finanční společností Fortis. Původně měla o ABN Amro zájem i britská banka Barclays. Ta se dokonce již s vedením ABN Amro na začátku roku dohodla na přátelském převzetí. Jenže pak přišla protinabídka od konsorcia, a na tu akcionáři nizozemské banky slyšeli. Jednak byla skoro o deset miliard vyšší a navíc ve větší míře v hotových penězích, a nikoliv převážně výměnou akcií. Souboj mezi oběma zájemci trval několik měsíců a několikrát došlo i k "oslazení", tedy vylepšení nabídek jednotlivých stran. Konsorcium nakonec získalo podporu většiny akcionářů ABN Amro a nyní si jeho jednotliví členové mezi sebou "porcují kořist".

2. Bitvu o Endesu, a tedy i o vliv na evropskou energetiku, vyhráli Italové
Největší španělskou energetickou firmu Endesa koupil v dubnu za 64 miliard dolarů dominantní výrobce elektřiny v Itálii Enel společně s menší španělskou stavební firmou Acciona. Spor o to, kdo ovládne Endesu, se táhl celých 18 měsíců. Eminentní zájem o ní měl totiž její německý konkurent E.ON, který by se tak stal největším dodavatelem plynu a elektřiny na světě. Jenže E.ON nedokázal překonat odpor španělské vlády, které se nelíbilo, že by její "klenot" padl do ruky cizincům. Nakonec k tomu stejně částečně došlo, když za hlavního vítěze bitvy lze považovat italský Enel, i když vyhrál společně se španělskou Accionou. Oba vítězové se dohodli, že Endesu s 22 miliony zákazníků si mezi sebou rozdělí. A část aktiv od nich nakonec odkoupí i E.ON.

3. Důchodový fond kanadských učitelů stojí za rekordním převzetím
Koupě největší kanadské telekomunikační firmy Bell Canada Enterprises (BCE) za 48,5 miliardy dolarů je historicky největším převzetím podniku s využitím tzv. pákového efektu (investice je financována převážně z půjček). Skupinu, která BCE získala, tvořily investiční společnosti Madisom Dearborn Partners, Providence Equity Partners a Teachers Private Capital. Ta je součástí neziskové organizace Ontario Teachers Pension Plan a vyplácí důchody 160 tisícům současných a 100 tisícům bývalých kanadských učitelů. Spravuje přitom aktiva ve výši 100 miliard amerických dolarů. BCE nabízí dálkové a místní hovory po pevných linkách, má podíl v mobilním operátorovi Bell Mobility a poskytuje i internetové služby a satelitní komunikaci. Převzetí BCE bylo dohodnuto v září, ale dokončeno bude v dubnu 2008.

4. Investiční firmy soukromého kapitálu ovládly energetiku v Texasu
Investorská skupina tvořená firmami Goldman Sachs, Kohlberg Kravis Roberts a Texas Pacific Group v únoru oznámila obří akvizici společnosti TXU za 45 miliard dolarů. Cílem nájezdu "kobylek", jak se tyto dravé investiční skupiny zaměřující se na soukromý kapitál někdy přezdívají, se stal největší výrobce a zároveň i prodejce elektřiny maloodběratelům v americkém státě Texas. TXU, po převzetí přejmenovaná na Energy Future Holding, totiž dodává elektřinu více než dvěma milionům Texasanů. A nenechává v oblasti výroby a distribuce elektrické energie nic náhodě. Její jaderné a uhelné elektrárny, vlastněné prostřednictvím dceřiné firmy Luminant, mají kapacitu 18,3 MW. Součástí Energy Future Holdingu je i společnost Oncor Electric Delivery, jež má na starosti distribuci energie a přenosovou soustavu.

5. Za kancelářské budovy se v amerických městech platí zlatem
Investiční společnost Blackstone zaplatila nakonec za jednoho z největších pronajímatelů kancelářských prostor v USA, firmu Equity Office Properties Trust, pořádný balík - 39 miliard dolarů. Zpočátku to přitom vypadalo, že firmu miliardáře Sama Zella koupí Blackstone za polovic. Koncem loňského roku se s ním totiž předběžně dohodla na ceně 20 miliard. Jenže o firmu, které patří více než 125 kancelářských budov v 15 amerických metropolích, měli zájem i další. Spekulovalo se o tom, že zálusk si dělá i investiční skupina Cerberus, nakonec ale přišel s protinabídkou třetí konkurent - společnost Vornado Reality Trust, zaměřující se na investice do realit. A Blackstone musel s cenou "přitlačit". Cena 39 miliard dolarů tak byla v té době rekordní sumou, kterou za firmu zaplatila investiční skupina.

6. Rio Tinto sice získalo Alcan, nyní mu však samotnému hrozí, že bude kořistí
Také o kanadského producenta hliníku a bauxitu Alcan se letos strhla velká bitva. Nakonec v ní zvítězil britský kolos Rio Tinto, který za Alcan zaplatil 38,1 miliardy dolarů. S nabídkou o deset miliard nižší přitom předtím neuspěl americký konkurent Alcoa - vedení Alcanu ji odmítlo jako nepřátelskou. Naopak s převzetím od Ria Tinta management souhlasil. Vznikl tak největší hliníkářský producent na světě, který může ročně vyrobit až 4,4 milionu tun tohoto kovu. Rio Tinto si na tento obchod vypůjčilo - vydalo dluhopisy za 40 miliard dolarů, což je jeden z největších úvěrových balíků, který kdy v Británii banky poskytly. Rio Tinto se však dlouho z vítězství neradovalo. V současnosti totiž hrozí, že se z predátora stane kořistí. Čelí totiž samo nepřátelské nabídce na převzetí, kterou dostali jeho akcionáři od světové těžební jedničky BHP Billiton.

7. Fúzí dvou italských bank vznikla evropská dvojka a světová šestka
V Itálii letos vznikla superbanka - obří bankovní dům UniCredit, který působí i v Česku, se spojil s menším italským konkurentem Capitalia, kterého převzal za 37,6 miliardy dolarů. Někteří odborníci se sice domnívají, že hlavním důvodem spojení byla snaha zabránit tomu, aby se jedna ze zúčastněných bank nestala kořistí zájemce ze zahraničí. Pravdou ovšem je, že po spojení je "nová" UniCredit Group po britské HSBC druhou největší bankou v Evropě a šestou největší na světě. A také jedničkou v Itálii, kde jí patří 16 procent trhu. Díky převzetí německé HypoVereinsbank v roce 2005 je UniCredit silná i na německém a rakouském trhu a má velký vliv i ve střední a východní Evropě a v Rusku. Díky tržní kapitalizaci okolo 100 miliard dolarů se nyní banka nemusí bát násilného převzetí.

8. Hotely Hilton už nepatří rodině Hiltonů, ale skupině Blackstone
Po více než 80 letech se slavná rodina Hiltonů definitivně vzdala svého podílu v řetězci hotelů nesoucích jejich jméno. Americká společnost soukromého kapitálu Blackstone totiž řetězec Hilton Hotels koupila letos v červenci za 26 miliard dolarů. Hiltonové do nynějška drželi v řetězci pětiprocentní podíl, a vyinkasují tak něco přes miliardu dolarů. Blackstone již předtím vlastnil hotely s více než 100 tisíci pokoji v USA, Evropě a v Karibiku. Převzetím Hilton Hotels, za které zaplatil o třetinu vyšší cenu, než kolik stály v té době na burze, se Blackstone stal světovou hoteliérskou čtyřkou. Celou transakci již schválila správní rada Hilton Hotels i akcionáři a vlastní převzetí firmy Blackstonem má být uzavřeno ještě do konce letošního roku. První změny však již nastaly. Novým výkonným šéfem řetězce byl jmenován pětačtyřicetiletý Christopher Nassetta.

9. K největším úlovkům KKR letos patří i koupě společnosti First Data
Investiční společnost soukromého kapitálu Kohlberg Kravis Roberts letos nakupovala velké firmy jako na běžícím pásu. Jedním z jejích největších obchodů byla akvizice americké firmy First Data, za niž KKR zaplatila 25,7 miliardy dolarů. First Data patří k největším poskytovatelům služeb v oblasti elektronického obchodu a plateb, včetně zpracovávání plateb kartami pro obchodníky a ověřování pravosti šeků. Donedávna byla její součástí i společnost Western Union, známá také v Česku, která se zabývá převody peněz. Té se však First Data v loňském roce zbavila a prodala ji svým vlastním akcionářům. KKR definitivně převzala First Data v říjnu. Vzápětí stáhla její akcie z burzy a do čela firmy jmenovala Michaela Capellase, který předtím šéfoval americké telekomunikační firmě MCI a počítačovým kolosům Compaq a Hewlett-Packard.

10. Soukromý kapitál ochotně investoval v USA také do mobilního operátora
Dalším velkým úlovkem, který "spolkly" v polovině roku expandující fondy soukromého kapitálu, byl americký mobilní operátor Alltel. Toho koupily v květnu investiční skupiny TGP Capital a Goldman Sachs Capital Partners. Zaplatily za něj 25 miliard dolarů, což představuje jednu z největších akvizic soukromého kapitálu v oblasti mobilních telekomunikací. Alltel byl podle odborníků dobrá koupě. "Oběti", na něž podobné investiční skupiny útočí, bývají totiž hodně zadluženy. V případě ziskového Alltelu tomu tak ale nebylo. Navíc je Alltel pětkou mezi americkými mobilními operátory podle počtu zákazníků, kterých má 12 milionů. Působí ve 35 amerických státech, hlavně ve venkovských oblastech USA, v nichž je z regionálního pohledu jedničkou. Koupě bude uzavřena do konce roku. Kupci již oznámili, že neplánují změny v managementu.