Rusko počínaje dnešním dnem uvalilo jednostranné moratorium na Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě.

Moskva argumentuje, že dokument z 90. let je zastaralý a ještě ho ani neratifikoval žádný ze západních signatářů. Podle nich Rusko zatím nesplnilo všechny podmínky smlouvy.

Alexandr Golc, uznávaný ruský vojenský analytik, přitom soudí, že tu nejde ani tak o armádní, jako o politické počty.


HN: Jakou váhu podle vás Rusko reálně přikládá CFE?

Samotná smlouva Moskvu příliš nezajímá. Především ji využívá politicky - aby ukázala, že Západ uplatňuje vůči Rusku dvojí metr. Moskva například oprávněně namítá, že po rozšíření NATO se výrazně změnila situace, a státy aliance mají nyní výraznou převahu.

O čem se ale moc nemluví - že naprostá většina signatářských zemí má výrazně méně zbraní, než jim CFE dovoluje. Ostatně včetně Ruska. Tenhle konflikt ale sám o sobě nebude mít praktický vojenský dopad a nepředstavuje bezprostřední hrozbu.


HN: Co by se jí mohlo stát? Rozmístění raket středního a krátkého doletu na západě Ruska?

To určitě. Nebo větší redislokace ozbrojených sil poblíž hranic Evropské unie. Ale opravdu si nemyslím, že by k něčemu takovému mohlo dojít.

Spíš jsou možná nějaká symbolická gesta, třeba bojkot informací o pohybech vojsk nebo zákaz inspekcí. To ale není skutečná bezpečnostní hrozba.


HN: Čeho chce Rusko kampaní kolem CFE dosáhnout? Není určena hlavně domácímu publiku, na pozadí předvolebních kampaní?

Také, ale má to i zahraničně-politické cíle. Vladimir Putin se nechce se západními partnery bavit o demokracii, lidských právech nebo spravedlivých volbách. Na toto téma nemá co říct. Raději by počítal jaderné hlavice a konvenční síly.