Spor mezi Mlékařským a hospodářským družstvem Jih a největšími českými mlékárnami Madeta se opět vyostřil. Družstvo totiž s platností od dubna vypovědělo koncem prosince Madetě veškeré dodávky mléka. Společnost v reakci na tento krok oznámila, že uzavře dva své provozy - v Českých Budějovicích a ve Strakonicích.

Většinu zaměstnanců z těchto závodů chce Madeta převést do jiných provozů, o práci by tak nemělo přijít více než 200 lidí. Ve svém sobotním zpravodajství to uvedla Česká televize.

"Dostali jsme písemnou výpověď z dodávky mléka od družstva Jih," potvrdil České televizi generální ředitel Madety Milan Teplý. Podle představitele družstva Zdeňka Houšky dodávky mléka pro Madetu budou pokračovat do 31. března 2008. Podle Houšky jim v Německu nabídli za litr mléka o 1,40 Kč více než v tuzemsku. Podle televize by tak do Německa mělo denně téct možná až 900 tisíc litrů suroviny.

Jih dodává Madetě okolo 600 tisíc litrů mléka denně. Celkově firma zpracovává asi 1,5 milionu litrů za den.

"Bereme toto stanovisko jako definitivní a začneme nakupovat levnější mléko v zahraničí. Naše provozy v Českých Budějovicích a ve Strakonicích zaniknou," dodal Teplý. Podle Houšky však přerušení dodávek není definitivní a jsou nadále připraveni jednat. Podle informací České televize by se poslední setkání mělo uskutečnit ve druhém lednovém týdnu.

Madeta je největší zpracovatel mléka v Česku. Za rok zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce v zemi. Firma na trh dodává 239 druhů mléčných výrobků, z nichž čtvrtinu prodá do zahraničí.

Společnost má nyní osm poboček - v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Plané nad Lužnicí, Strakonicích, Pelhřimově, Prachaticích a Řípci. Největší zpracovatel mléka v kraji zaměstnává necelých 1500 lidí.

"Tahanice" o ceny tak pokračují. Farmáři hrozili Madetě, pokud na vyšší výkupní cenu základní suroviny nepřistoupí, přerušením dodávek už v říjnu. Obě strany se ale nakonec dohodly na výkupní ceně 9,80 koruny za litr mléka s tím, že jednání budou pokračovat na konci roku.

Do hry se tehdy vložil i ministr zemědělství Petr Gandalovič. Obával se, aby vývozy ve velkém nevyhnaly tuzemské ceny mlékárenských výrobků. Ministr dále připustil, že pokud by dál hrozil růst cen a zemědělci přitom zvýšili export, vedlo by to možná i k omezení přímých plateb - tedy unijních dotací, které jsou farmářům vypláceny z kasy EU, a část platí i Česko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist