HN_080108_13r200.jpgŠéf ČEZ Martin Roman začal výhodně nakupovat akcie firmy

Z prodeje věnuje 100 milionů na soukromé gymnázium PORG


Šéf elektrárenského společnosti ČEZ Martin Roman a jeho kolegové z představenstva začali nakupovat akcie, které jsou součástí jejich odměn. Největší část, celkem 750 tisíc kusů akcií, připadá právě pro šéfa ČEZ Martina Romana. Systém s ohledem na aktuální ceny zajišťuje Romanovi zisk kolem tři čtvrtě miliardy korun. Nedávno dozorčí rada firmy prodloužila Romanovi funkční období a s tím získal právo nakoupit dalších 750 tisíc akcií. Podle nových pravidel je však již výnos omezen na 100 procent růstu ceny akcií.


HN: Proč jste se rozhodl uplatnit právo na nákup akcií právě v těchto dnech?

Za měsíc mi končí první funkční období a s tím souvisejí určité lhůty, během kterých musím využít právo opce na nákup akcií a zároveň právo na nové opce. Moje motivace na co nejlepším fungování společnosti a na co nejvyšší ceně akcií tak bude nadále zajištěna.


HN: To je jediný důvod?

Také potřebuji peníze na rozjezd nového Porgu (První obnovené reálné gymnázium, jehož ředitelem je Václav Klaus mladší a jemuž Roman věnuje 100 milionů, pozn. red.). Ty peníze jsem slíbil a připravuje se rekonstrukce školní budovy, takže už jsou potřeba.


HN: Jakou čekáte reakci trhu, když vedení nakupuje a prodává akcie?

Věřím, že to trh vezme jako standardní krok. Nikdo z vedení nevykonává větší část opce, než kolik odpovídá jeho době ve funkci. Máme čtyřleté období a po roce se může uplatnit čtvrtina, po dvou letech polovina, takže já to uplatňuji celé. Ale to neznamená, že vše prodám. Každý z nás si ponechá minimálně deset procent a u mě to bude víc. To bude záležet i na vývoji kurzu akcií. Aktuálně jsem převedl na svůj účet 225 tisíc kusů akcií a z toho jsem prodal 60 tisíc kusů. Zatím jsem prodal jen to, co bylo třeba na krytí nákupní ceny a daně.


HN: Ale loni už jste část uplatnil.

Ano, loni jsem uplatnit 75 tisíc kusů akcií.


HN: Jakou část z vašich celkových odměn za řízení ČEZ představují akcie? Je to kolem 80 až 90 procent?

Řekněme, že nějak tak. Je to zcela zásadní část mých odměn.


HN: Je něčím podmíněné, že si akcie můžete koupit? Nebo je jedno, jak se firmě daří?

Podstatou je, že nakupujete za cenu, když přicházíte do funkce. Kdyby se nedařilo, tak ta cena bude nižší a jen blázen by pak ty akcie kupoval. Z této podstaty je to nejjednodušší a nejprůhlednější systém odměňování.


HN: ČEZ vám musí prodat akcie za asi 140 korun, ale za kolik je získal?

ČEZ má dnes nakoupeny všechny akcie, které potřebuje na opční program. Nekupoval je za stejnou cenu, takže jde o průměr za nějaké období. Ta cena je vyšší, než za kolik prodává, ale ne nějak zásadně.

HN_080108_13a.jpg