I přes páteční půlprocentní růst zůstává pražská burza od začátku roku 8,4 procenta v minusu. Některé akcie přitom jen za osm obchodních dnů nového roku ztratily desítky procent. Třeba cena akcií developera ECM je teď o 25 procent níže než na konci prosince. Poměr ceny akcií k zisku firem je v Česku nejnižší od léta 2006, a zdálo by se tak, že české akcie jsou nyní levné a výhodné k nákupu.

Analytici oslovení HN však nadcházející dění na burzách tak jednoznačně nevidí. Situace na trzích je podle nich nejistá a někteří dokonce hovoří o možné změně dlouhodobého trendu. Jinými slovy, akcie mohou jít ještě dolů.

Změní se trend

"I když považujeme propad v některých sektorech, jako jsou třeba reality, za přehnaný a případné zpomalení světové ekonomiky by v jejich cenách mělo být už započítáno, nelze současný vývoj podceňovat. Burzy se nacházejí na důležité křižovatce, která může signalizovat změnu dlouhodobého trendu. Po krátkém růstu tak může přijít další dlouhý propad," tvrdí analytici Pavel Hadroušek a Tomáš Rojík z makléřské společnosti Fio.

Trhy se jednoduše bojí toho, co se nakonec stane s americkou ekonomikou. Ta zpomaluje kvůli takzvané hypoteční a následné úvěrové krizi. Otázkou dneška tak je: přijde v USA recese?

Podle Josefa Němého z Komerční banky byly propady cen českých akcií v posledních měsících opravdu vysoké, to však tentokrát neznamená, že se rychle vrátí k dřívějším hodnotám.

"Zatímco předchozí propady třeba loni v srpnu nebo v květnu a červnu 2006 byly pouhým přerušením růstového trendu, nyní existuje reálná možnost, že se trend zcela otočí. Obchodování bude v nejbližších dnech velmi opatrné. Další vývoj na burzách naznačí výsledky velkých amerických bank, které je začínají zveřejňovat tento týden," říká Němý.

Developeři a Erste: riziko

Největší propady postihly letos developerské společnosti Orco a ECM a rakouskou Erste Bank, vlastníka České spořitelny. I když tyto tři tituly zlevnily nejvíce, vidí právě u nich experti nejvyšší riziko. Přinést mohou jak slušné výdělky, tak i ztrátu.

"Akcie developerů se v současnosti prodávají asi o 40 procent levněji, než je čistá hodnota aktiv na akcii. To slibuje velký růstový potenciál. Problémem však může být, byla-li čistá hodnota majetku nadhodnocená, a to se ukáže až ve výsledcích za celý rok 2007. Do té doby jde o vysoce spekulativní investici," říká Němý.

Podobné je to s Erste, která sice výrazně spadla, avšak panují obavy o výsledky hospodaření rumunské BCR, kterou předloni koupila.

Jako jistotu, na které by investoři neměli prodělat, označují analytici akcie Telefóniky O2, od nichž se čeká vysoká dividenda přes 40 korun na akcii.

Výhodné k nákupu se již teď zdají cenné papíry textilky Pegas, které padaly společně s celým trhem, ale problémy hypoteční krize se jich nijak nedotýkají.

V případě cen ropy a energií by pak měl znovu vydělávat i petrochemický Unipetrol a energetický ČEZ.

080114_23_1.jpg