Medvěd se probudil ze zimního spánku a dorazil do Česka. Tentokrát ovšem nepronikl z pod Tater do Beskyd, ale vyrazil rovnou do Prahy, do paláce za obchodním domem Kotva. Netřeba se bát, méďa chuť k jídlu nemá, dlouhá léta se cpal a přežíral, už ani zbytky z popelnice nevyjídá. Vlastně vůbec nepřišel ze Slovenska, je to bručoun globální a tak trochu pravý americký grizzly.

Rekordní propad na pražské burze cenných papírů nemá s českým ekonomickým vývojem a jeho fundamenty vůbec nic společného. To, co se na burze děje od začátku roku, nemá ani přímou souvislost s Evropou, máme co do činění s náladou na globálních trzích. Další miliardové ztráty bank Citigroup a Merrill Lynch, slabší vývoj zaměstnanosti a maloobchodního obratu v USA, to vše způsobilo propad na amerických burzách. Americká burza se nepropadla sama, totéž se dělo od Tokia po Hongkong, od Londýna po Frankfurt.

Na pražské burze investují dosud pouze desetitisíce Čechů, většinu likvidity dodávají zahraniční fondy a povel těchto dnů zní stahovat peníze. Kdyby nás investovaly do akcií miliony (jako v USA), bude ekonomika dynamičtější, pružnější, jenže více závislá na náladách kapitálového trhu.

Trhy mají problém hlavně s tím, že jediné známé a dostupné léky na řešení problémů americké ekonomiky mohou způsobit více škody než užitku. Když Fed dodává trhům likviditu a snižuje úrokové míry, aby dodal hráčům sebevědomí, do budoucna zvyšuje riziko inflace a nestability. Krátkodobé stimuly tak mohou jenom zhoršit dlouhodobou perspektivu. Svět navíc začíná nemít rád bankéře. Potvrzuje se stará pravda, že ti si privatizují zisky, ale tvrdě požadují socializaci ztrát.


jan.machacek@economia.cz