V jednoduchosti je síla. To ukazuje také jeden ze základních ekonomických poměrových ukazatelů využívaných na kapitálových trzích - P/E koeficient. Udává poměr mezi cenou akcie a ziskem z ní. Žádný ukazatel ale není samospasitelný, a tak i P/E obsahuje záludnosti.

Je-li kupříkladu poměr roven 20, za každou korunu nebo za každý dolar zisku investor zaplatí 20 korun, respektive 20 dolarů.

Při hodnotě koeficientu 20 by společnost musela dosahovat stejného zisku po dobu 20 let, aby investorovi vrátila v zisku investovaný kapitál. O akciích s vysokým P/E se hovoří jako o drahých akciích a naopak tituly s nižším P/E jsou považovány za levné. Obdobně lze váženým průměrem podle váhy jednotlivých akcií v indexu stanovit P/E koeficient celého trhu.

Investor, který by vybíral akcie do svého portfolia pouze na základě tohoto ukazatele, by pravděpodobně na trhu příliš neuspěl. Samo P/E totiž neprozradí, zda akcie dané společnosti porostou, nebo budou klesat.

Budoucí vývoj kurzu akcie závisí na mnoha faktorech. Od očekávaných výsledků společnosti a výhledu odvětví a regionu, v němž působí, přes cenu ropy a vývoj amerického dolaru či eura, po psychologické faktory a příliv nových prostředků do podílových a penzijních fondů.

Přestože tento ukazatel neumí předpovědět budoucí vývoj kurzu akcií, umí s odhadem poměrně dobře pomoci. Je-li P/E příliš vysoké, je pravděpodobnost poklesu akcie či trhu vyšší, než když je P/E nízké.

Pohybuje-li se poměr v rozmezí od nuly do deseti, jsou dvě základní interpretace nízké hodnoty. První hovoří o podhodnocení akcie. V takovém případě lze očekávat růst kurzu. Druhá je již méně optimistická - investoři očekávají pokles zisku v budoucnosti.

Rozmezí P/E mezi 10 a přibližně 17 odpovídá společnostem, které se obchodují za "spravedlivou cenu". Lze očekávat spíše menší pohyby kurzu akcií. Je-li P/E koeficient vyšší než 17, ale zároveň nepřesáhl úroveň 25, je akcie buď nadhodnocená, a pak lze očekávat pokles kurzu, nebo investoři předpokládají růst zisku společnosti - a vyšším P/E si tak "kupují" budoucí zisk.

Zajímavou interpretaci má P/E vyšší než 25. V takovém případě investoři očekávají opravdu velký růst zisku, nebo se jedná o výrazné spekulativní nadhodnocení ceny akcií. Investovat do akcií, u kterých stojí jednotka zisku více než 25 jednotek dané měny, je velmi rizikové.

Na závěr příklad z praxe. Pokud je vysoké P/E, nemusí to znamenat, že akcie neporostou. Příkladem může být společnost Google. V létě roku 2005 přesáhlo její P/E hodnotu 100 při ceně kolem 300 amerických dolarů. Dnes se s P/E 47 obchoduje za cenu kolem 600 dolarů.

Odpovídá:

Petr Zámečník,

šéfredaktor serveru investujeme.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist