ČEZ stojí asi 30 miliard eur, je tak nejdražší firmou ve střední Evropě

Zhruba tři čtvrtiny hodnoty pražské burzy tvoří tři tituly


Na prvním místě žebříčku společností s nejvyšší tržní kapitalizací, který sestavily HN podle údajů z pražské burzy a z RM-Systému, se umístila energetická společnost ČEZ.

Celková cena jejích akcií na sklonku minulého týdne činila téměř 721 miliard korun.

Jeho pozici zatím neohrožuje ani pokles burz, během něhož ČEZ ztratil oproti konci loňského roku zhruba desetinu své hodnoty. V posledním roce vynesly jeho akcie investorům přes 40 procent. A když v pátek cenné papíry ČEZ povyrostly o 1,2 procenta, rázem se majetek akcionářů rozmnožil skoro o devět miliard korun.

ČEZ je zároveň nejdražší společností ve střední Evropě. Má největší váhu, přes 10 procent, ve středoevropském akciovém indexu NTX, který v září 2005 zavedla Erste Bank ve spolupráci s vídeňskou burzou. V tomto hodnocení za ním následují rakouský ropný a plynárenský koncern OMV (8,4 procenta) a Erste (osm procent).

Index, který počítá vídeňská burza, zahrnuje 30 "elitních" středoevropských titulů s tím, že se jejich hodnota přepočítává na eura. Česko v něm ještě zastupují Komerční banka, mediální společnost CME a Telefónica O2.

Přes své prvenství ale ČEZ momentálně není vůbec nejdražší veřejně obchodovanou firmou na domácích trzích: Předstihuje ho Deutsche Telekom, jehož akcie se prodávají teprve od konce loňského září v RM-Systému. Jeho tržní kapitalizace k 17. 1. 2008 je více než dvojnásobná proti ČEZ - 1743,3 miliardy korun.

Mimoburzovní šampioni

Do první desítky nejdražších "akciových perel" zasáhly dvě společnosti, jejichž akcie jsou lidem dlouhodobě dostupné v RM-Systému. Česká spořitelna ze skupiny Erste patří do pětice firem, jejichž tržní kapitalizace se v tuzemsku vyjadřuje třímístnou miliardovou sumou.

Druhým šampionem mimoburzovního trhu je ostravský ArcelorMittal. Jeho akcie na RM-Systému během loňského roku posílily skoro o 112 procent.

Pražské burze cenných papírů ČEZ vždy nekraloval. Před pěti lety to byla rakouská Erste Bank s tržní kapitalizací téměř 191 miliard korun. První místo si rakouský ústav udržel i v roce 2004, kdy jeho akcie v Praze získaly více než 50 procent a jejich celková hodnota stoupla na 287 miliard korun. Ale to už mu začal šlapat na paty ČEZ, který Erste předstihl v roce 2005 s hodnotou 436 miliard.

Pražský akciový trh v posledních pěti letech zvýšil závislost na třech klíčových titulech.

Zatímco ještě v roce 2003 Erste Bank, Český Telecom a Komerční banka představovaly asi 42 procent z celkové tržní kapitalizace burzy, nyní na vedoucí trojku připadají více než tři čtvrtiny. Celková hodnota pražské burzy koncem roku 2007 dosahovala 1,8 bilionu korun. ČEZ, Erste a Telefónica O2 z toho však už představovaly 1,4 bilionu korun.

Tržní kapitalizace, tedy celková hodnota akcií, s nimiž se veřejně obchoduje, vypovídá především o tom, za jakou sumu by se mohla firma na burze v daném okamžiku koupit. Ale to do jisté míry platí jenom pro finančního investora - menšinového akcionáře, který se nemíní podílet na řízení firmy, podotýkají analytici.

Majorita bývá dražší

Pro strategického investora, který hodlá koupit kontrolní balík, je však aktuální cena na burze ryze orientační.

"Kdo chce firmu ovládnout, musí počítat s tím, že k tržní ceně akcií se ještě připočítá něco navíc - prémie. Na trzích vyspělých zemí obvykle činí dvacet až třicet procent," uvádí Marek Hatlapatka z brokerského domu Cyrrus.

HN_080121_15p.gif

údaje z pražské burzy