ČEZ i Telefónica O2 ztratily včera přes pět procent

Objemy obchodů letos výrazně narostly


Ceny akcií na pražské burze se řítí volným pádem k zemi. Včerejšek byl nejhorší za půl roku, burza oslabila o 4,62 procenta a index PX se propadl až na 1489,6 bodu. Takhle nízko se ocitl na posledy v říjnu 2006.

Za 14 obchodních dní roku 2008 tak kvůli panice na světových akciových trzích ztratila burza v Praze veškeré své loňské zisky. Nejvíce trpí akcie ECM a AAA Auto, které od začátku roku ztratily přes třicet procent. Zisková však není žádná akcie a včerejšek ztráty všech dvanácti elitních firem z pražské burzy ještě prohloubil.

Nikdo přitom neví, kdy se výprodeje zastaví. Analytici zůstávají opatrní a někteří z nich dokonce mluví o příchodu "medvědího trhu". Co to znamená?

Jednoduše - trend na světových trzích se otočí a ceny akcií půjdou v několika příštích měsících nebo dokonce letech v podstatě jenom dolů. Podle některých tezí již je "medvěd" tady. Teorie totiž říká, že medvědí trh začíná, když burza spadne ze svého vrcholu o dvacet procent.

To se stalo včera. Český akciový trh je o 22,9 procenta slabší, než loni v říjnu, kdy byl nejvýš v historii. Podobně je na tom i celoevropský index DJ Stoxx 600.

"Je to jen jeden z ukazatelů medvědího trhu, nemyslím si, že teď v Česku začíná dlouhodobý propad akcií. Zatím o tom není rozhodnuto, hodně napoví výsledky českých firem, kde se ukáže, nakolik je krize poškodila," říká analytik společnosti Fio burzovní David Brzek.

"Pokud by však medvědí trh přišel může trvat i několik let. Burzy na celém světě teď asi šest let rostly, dovedu si představit, že budou stejnou dobu i padat," dodává. Akcie ztrácejí na hodnotě po celém světě. Investoři se bojí recese v USA a stahují z akcií své peníze. Velké banky totiž hlásí miliardové ztráty kvůli investicím do špatných hypoték. K tomu se včera přidala i obří čínská banka Bank of China, která podle banky BNP Paribas ztratila 4,8 miliardy dolarů.

Propad tak začal už v Asii a pokračoval v Evropě. Německá burza ztratila nejvíce od útoků na New York v roce 2001, nejvíc za šest let - o téměř šest procent - propadla třeba i burza v Hongkongu.

Na trhu vládne panika. "To je to nejhorší v burzovním světě, co jsem kdy viděl. Finanční systém je v hrozivé kondici a nikdo neví, kdy to skončí," říká Johan Stein, který spravuje 14 miliard eur ve švédské společnosti Nordsea Asset Management.

V Praze se hlavní obětí staly cenné papíry AAA a Philip Morris se ztrátou přes šest procent. Pět procent ztratil energetický gigant ČEZ, Telefónica O2 přišla o 5,7 procenta.

ČEZ přitom nepomohlo ani kladné doporučení od ING, ani zpráva, že firma hodlá v tomto týdnu obnovit nákup vlastních akcií, což zajistí na trhu poptávku.

Jedinou akcií, která se většinu dne držela v plusu, je textilka Pegas Nonwovens. I ta nakonec podlehla prodejcům a skončila se ztrátou 0,7 procenta.

To, že prodejci hýří na pražské burze aktivitou, dokazují i objemy obchodů. Včera v Praze změnily majitele akcie za 8,3 miliardy korun.

Loňský průměr přitom dělá 3,7 miliardy korun denně, v lednu roku 2008 je to zatím průměrně 5,5 miliardy.

HN_080122_15a.gif