Za akciové tipy půl roku vězení
Šest měsíců za mřížemi. S takovým trestem odešel v pátek od soudu bývalý novinář James Hipwell, který svými články manipuloval ceny akcií.
Na přelomu let 1999 a 2000 byl Hipwell na vrcholu kariéry. Spolu s kolegou Anilem Bhoyrulem psal sloupek o akciích v britském bulvárním deníku Daily Mirror.
Jejich populární rubrika měla název City Slickers, což se dá přeložit jako "Machři z City", ale také "nafoukanci z města".
Druhý možný překlad je výstižnější - popularita novinářům stoupla do hlavy natolik, že svého vlivu zneužili.
Oslavný článek zvýšil kurs
Soud shledal Hipwella a Bhoyrula vinnými z toho, že radili čtenářům investovat do akcií společností, které sami vlastnili. Když cena vzrostla, cenné papíry se ziskem prodali.
Hipwell si tak přišel na 41 tisíc liber (v přepočtu pátečním kursem 1,7 miliónu korun), Bhoyrul jen 15 tisíc. Jejich našeptávání ale investoři ochotně naslouchali: případ se stal v době, kdy na akciových trzích vrcholila internetová bublina. Novináři tak vydělali na obchodech s akciemi počítačové firmy Viglen Technology či biotechnologické společnosti Oxford GlycoSciences.
Právě firma Viglen Technology byla středem skandálu. Společnost prodávala počítače, hodlala ale expandovat i do poradenství a elektronického obchodu. Po této zprávě její hodnota na burze stoupla o více než sto procent. Lví podíl na tom měl mít "oslavný" sloupek v Mirroru.
"Je pravda, že byla chyba nepřiznat, že jsem doporučoval nakupovat akcie, které jsem sám vlastnil. Za to se omlouvám," prohlásil Hipwell podle agentury Bloomberg.
Novináři se ale zároveň hájili tím, že se sami nechali unést euforií, kterou jejich články vyvolávaly. Kromě toho prý jejich tipy byly přesné, a investoři, kteří se jimi řídili, vydělali.
Přinejmenším v případě akcií společnosti Viglen to rozhodně není pravda, po prudkém růstu v lednu 2000 už je čekal jen postupný propad.
Hipwell mohl dostat ještě vyšší trest, soudce ale podle agentury Bloomberg přihlédl k tomu, že odsouzený má vážné zdravotní problémy. Hipwell by navíc měl být propuštěn už v polovině trestu.
Bhoyrul už před třemi týdny vyvázl se 180 hodinami veřejně prospěšných prací.
"Alternativní trest je vhodný, protože Bhoyrul přiznal vinu ještě před začátkem soudního přelíčení," nechal se slyšet soudce Jack Beatson.
Šéfa zprostili obvinění
Kromě dvou novinářů byl do případu zapleten i Terry Shepherd, obchodník, který jejich tipy šířil na internetu. Ten si od soudu minulý měsíc odnesl tříměsíční trest.
Čtvrtým vyšetřovaným byl Piers Morgan, šéf obou novinářů, který akcie Viglen Technology koupil den předtím, než je sloupkaři doporučili nakupovat. Morgana ovšem soud zprostil všech obvinění. V roce 2004 ale Morgan stejně musel rezignovat - o místo ho připravilo otištění fotografií zachycujících britské vojáky, jak mučí irácké vězně. Snímky se později ukázaly být podvrhy.
Smůla se nevyhnula ani Bhoyrulovi. Žije teď v Dubaji, kde psal do ekonomického týdeníku. Jedním z článků ale v loňském roce popudil firmu Jumeirah, která provozuje "sedmihvězdičkový" hotel Burdž al-Arab a patří korunnímu princi Dubaje. Bhoyrula to stálo místo.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist