Koncern E.ON zatoužil získat nové trhy

Jürgen Flauger


Včerejší překvapivá nabídka na převzetí španělské společnosti Endesa znamená pro koncern E.ON jistou změnu strategie. Doposud se totiž německá společnost o Španělsko příliš nezajímala. Prostřednictvím akvizice by ale mohla získat přístup na nové trhy.
"E.ON a Endesa k sobě strategicky skvěle padnou," zdůvodnil včera rozhodnutí v Madridu Wulf Bernotat, šéf německého koncernu. Podle něj transakce posílí pozici firmy na evropském trhu, převzetím se zvýší počet jejích zákazníků o dvacet miliónů na celkových padesát miliónů lidí ve 30 zemích. V Evropě by spojená společnost měla podíl na trhu zhruba ve výši necelých deseti procent.
S Endesou by přitom E.ON vstoupil nejen do Španělska, pátého největšího evropského trhu s elektřinou, ale také do Latinské Ameriky. Zde má nyní španělská společnost 11 miliónů zákazníků. Hlavním trhem je přitom Chile. Tamní trh je považován za lukrativní, spotřeba roste rychleji než v Evropě, navíc jsou zde stabilní právní podmínky.
Ve Španělsku je Endesa největším producentem elektřiny a zásobuje dvanáct miliónů zákazníků. Plyn dodává pouze 550 000 klientům. E.ON si přesto slibuje i jisté navýšení odbytu pro svou dceřinou plynařskou společnost Ruhrgas, protože chce Endesa síť svých plynáren distribuci rozšířit.
K posílení pozice by došlo také v Itálii, kde je Endesa třetím největším distributorem elektřiny na trhu. "E.ON by byl zastoupen ve všech důležitých zemích Evropy," shrnuje výhody akvizice Matthias Heck ze společnosti Sal. Oppenheim.
Do jaké míry se ale akvizice opravdu vyplatí, to podle odhadů analytiků musí ještě ukázat čas. Plány německého koncernu přesto hodnotí pozitivně. Cena jeho akcie se tak včera zvýšila o více než čtyři procenta na své historické maximum 97,40 eura za akcii.
Návrh byl pro odborníky překvapením, protože Španělsko dosud nepatřilo mezi klíčové zájmy firmy. Bernotat chtěl spíše posílit aktivity na hlavních trzích, jako jsou střední a severní Evropa, Velká Británie, Itálie a středovýchod USA. "Endesu jsme v hledáčku neměli," přiznává. Nabídku ale přesto nepovažuje za změnu strategie, nýbrž za nový kurs.
Do popředí zájmu německé firmy se Endesa dostala díky dvěma faktorům. Jednak Bernotat očividně hledal nové možnosti, protože se jeho nabídce na převzetí brání management konkurenta Scottish Power. Za britskou firmu, která by dobře doplňovala aktivity E.ON ve Velké Británii, jsou Němci ochotni zaplatit 16,5 miliardy eur. Management ale v listopadu nabídku odmítl s tím, že je příliš nízká. Již na jaře navíc Bernotat marně usiloval o koupi italského koncernu Edison.
Možnost Němců vstoupit na španělský trh za druhé vzešla také ze samotného boje o převzetí mezi Endesou a Gas Natural. Bernotat tak doufá, že jeho nabídku vedení Endesy podpoří, protože návrh domácí konkurence považuje za nepřátelský a bude se mu snažit zabránit. Podle informací Handelsblattu měl E.ON s managementem Endesy již kontakt koncem minulého roku.
Německá firma se ale přesto nepovažuje za jakéhosi "bílého rytíře", který by měl Endese pouze pomoci se bránit. Navíc ještě nemá souhlas jejího managementu. Dosavadní jednání nicméně zdroje blízké E.ON označují za "profesionálně přátelské".
Bernotat španělský management považuje za "vysoce kvalifikovaný" a slíbil, že Endesa zůstane španělskou firmou a že ji narozdíl od Gas Natural nechce rozdělit. Zdrženlivě naopak reagovala vláda španělská, které E.ON své plány představil v pondělí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist