E.ON nabídku na převzetí oznámil překvapivě v úterý ráno. Pokud by se mu podařilo firmu Endesa koupit, stal by se největším distributorem elektřiny a plynu na světě. Svojí ofertou přitom vstoupil již do několik měsíců trvajícího boje o převzetí, který Endesa vede s domácím konkurentem Gas Natural. Toho ve snaze koupit společnost Endesa podporuje i španělská vláda.
Zkomplikovat plány by firmě E.ON mohl navýšením své nabídky i Gas Natural. Tomu chce nyní navíc pomoci italská společnost Enel. "Novou nabídku Gas Natural na koupi Endesa bychom podpořili," řekl ve středu v jednom televizním rozhovoru šéf koncernu, Fulvio Conti. Zatímco E.ON nabízí za koupi celkem 29,1 miliardy eur, byl Gas Natural dosud ochoten dát pouze 22,5 miliardy eur.
Bez pomoci ze zahraničí ale španělský koncern jen stěží zvládne nabídnout více. Společnost je mnohem menší než Endesa a má již nyní problémy financovat nabídku 21,30 eura za akcii. "Překonat nabídku firmy E.ON může pouze prostřednictvím silného partnera," míní Manuel Romera, finanční expert z madridské školy Insituto de Empresa.
Také samotný management Endesa sice za lákavější označil nabídku Němců, přesto ale ještě není spokojen. Zabránit, aby firmu koupila společnost E.ON, se zřejmě bude snažit také španělská vláda. Premiér José Luis Zapatero sice včera řekl, že nebude do převzetí zasahovat a že důvěřuje "volné hře trhu", přesto je ale toho názoru, že by španělský energetický sektor neměl vzhledem ke svému významu být pod kontrolou zahraničních firem.
Zapatero by přitom nabídku mohl přímo vetovat, vláda totiž disponuje takzvanou zlatou akcií, která jí toto právo dává. Z politického hlediska je ale podle pozorovatelů tento krok nepravděpodobný, protože budí nevoli Evropské komise, která se její využití snaží omezit. I sám premiér proto již řekl, že tak neučiní.
"Zlatá akcie pořád existuje, ale my nemáme v úmyslu ji využít. Nebylo by to správné, s výjimkou absolutně mimořádné situace, kterou ale nepředpokládáme," řekl premiér. E.ON naopak dále odhaduje, že jeho nabídka je "atraktivní pro všechny zúčastněné" a že z ní mohou profitovat také španělští spotřebitelé. O tom, která z nabídek bude připuštěna, nyní rozhodne burzovní dohled. Ten má oba návrhy k dispozici. Až poté se oficiálně bude moci vyjádřit vedení Endesa a konkurenti dostanou možnost, své nabídky vylepšit. Právě proto si chtěl E.ON se svou nabídkou pospíšit, chtěl předejít tomu, aby dohled připustil pouze nabídku Gas Naturalu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist