Bezpečnostní pravidla platebních karet



Podpis hned po převzetí

Při převzetí v bance platební kartu ihned podepište. Co nejdříve si pořiďte kopii podepsaného podpisového proužku. Ta vám může později dobře posloužit při jednání s bankou, jestliže budete reklamovat neoprávněné použití vaší odcizené a ještě nezablokované platební karty na základě falšování podpisového vzoru.


Nikdy nikomu nepůjčovat

Svou platební kartu nikdy nikomu nepůjčujte, a to ani rodinným příslušníkům. Ke kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům.


PIN je nutné utajit

PIN je klíčem k vašim penězům, toto číslo nikomu (ani rodinným příslušníkům) nikdy neprozrazujte. V případě, kdy dojde ke zneužití platební karty a je při transakci použit PIN, jde škoda automaticky na vrub majitele účtu.
Zcela nejhorším počinem je si PIN napsat přímo na platební kartu. Proto jediným místem, kde by PIN k platební kartě měl být zaznamenán, je pouze vaše paměť.


Opatrnost při zadávání PIN

V okamžiku zadávání kódu PIN dbejte na to, aby nikdo nemohl tajnou kombinaci odpozorovat. To se týká výběru hotovosti z bankomatu a placení některými kartami v obchodní síti. U výběru hotovosti z bankomatu je nutná dvojnásobná ostražitost, je třeba si dávat pozor na to, aby hbitý zloděj rovnou neodcizil vydávané bankovky.


Ochrana magnetického proužku

Chraňte magnetický proužek karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním. Jestliže k mechanickému poškození dojde, je platební karta, vyjma off-line transakcí (bez autorizace), zcela nepoužitelná. Pak je nezbytné požádat banku o vydání nové karty (se stejným číslem).


Nosit na bezpečném místě

Platební kartu noste odděleně od osobních dokladů tak, aby byla vysoká pravděpodobnost, že její ztrátu či odcizení co nejdříve zjistíte a kartu můžete nechat okamžitě zablokovat.


Pozornost při placení

Při placení kartou vždy pečlivě sledujte personál obchodu, zejména dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad.


Pravidelné kontroly výpisů z účtu

Pravidelně kontrolujte výpisy ze svého účtu a výpisy, kde jsou uvedeny transakce s platebními kartami. Při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která vám kartu vydala, a požádejte o prověření transakce.


Při ztrátě či krádeži okamžitě zablokovat

V případě, že je platební karta ztracena nebo odcizena, je nezbytné událost okamžitě oznámit vydavatelské bance a kartu nechat zablokovat. Okamžik ohlášení je klíčový v posuzování odpovědnosti za případně vzniklou škodu. Odpovědnost je možné zcela přesunout na banku doplňkovým pojištěním.
Zdroj: banky

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist