Na začátku byla chamtivost
Arabské trhy přitom v posledních třech letech zažívaly boom. Hodnota většiny indexů v regionu se loni více než zdvojnásobila a o nové emise byl enormní zájem.
Například když plynárenská firma Dana Gas přišla loni v září s primární emisí na trh v Abú Dhabi, vyrazili potenciální investoři v několika bankách dveře, zničili nábytek a napadli ochranku, jen aby se k akciím dostali jako první. Uvedl to dubajský deník Gulf News.
S tím je teď však podle expertů konec. V Arábii splaskla bublina.
"Chamtivost se začíná měnit ve strach," prohlásil Ali Tagi z National Bank of Kuwait.
"V regionu jsou trhy, jako třeba ten saúdskoarabský, kde jsou akcie až několikanásobně nadhodnocené," dodal.
Index saúdskoarabské burzy klesal v úterý už čtvrtý den v řadě. Od soboty tak ztratil už více než osmnáct procent. Data o včerejším obchodování nebyla dostupná. Akciové trhy v království, které je největším světovým vývozcem ropy, zprostředkují 60 procent všech obchodů s akciemi v Perském zálivu. Proto má situace v Saúdské Arábii klíčový vliv na vývoj v regionu.
Na pomoc přišel i princ
"Obavy, že saúdští investoři kvůli nejisté situaci na burze v Rijádu opustí oblast Perského zálivu, poslaly dolů i všechny okolní trhy," vysvětluje Haissam Arabi z dubajské společnosti Shuaa Capital.
Index burzy v Dubaji včera ztratil dvě procenta na 600 bodů. Největší propad se však dostavil v úterý, kde si za jediný den odepsala dubajská burza 12 procent.
Podle odborníků si za vzniklou situaci mohou investoři sami. "Lidé panikaří, protože se bojí dalšího pádu na trzích. Tím je však jen srážejí dolů," uvedl Jásir El-Mallwany, šéf největší egyptské investiční banky EFG-Hermes Holding.
"Někteří investoři navíc prodávají akcie, aby měli na nákup cenných papírů společností, které nově vstoupí na trh," přidal další důvod propadu trhů Arabi. V příštím roce se totiž podle informační služby ABQ Zawya chystá na primární emisi akcií více než stovka firem sídlících na Středním východě. To je dvakrát tolik než loni.
Na pomoc saúdskoarabské burze přispěchal včera i osmý nejbohatší muž světa, saúdský princ Valíd bin Talál, který oznámil, že do domácích akcií investuje 2,7 miliardy dolarů. "Naše ekonomika je zdravá a trhy znovu porostou," řekl princ. "Saúdské akcie se teď přitom obchodují na velmi atraktivních hodnotách. Je to skvělá příležitost," dodal.
Propad zasáhl v úterý i burzu v Káhiře, která ztratila skoro šest procent, nejvíce v tomto roce. Včera se však jako jediná v regionu opět nadechla k vzestupu a výrazně umazala úterní ztráty. "Místní i zahraniční fondy přilákaly levné akcie," vysvětlil Mohamed Radwan z egyptské pobočky Delta Securities. Trhům navíc pomohla i vláda, která sama začala nakupovat akcie.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist