Miliardové transakce u jídla
K největšímu obchodu mezi fondy v novodobé historii došlo v podniku "3 Guys Restaurant", malém bistru v manhattanské bohaté části Upper Eastside.
Zde se letos jednoho lednového rána sešli Stanley O'Neal, šéf investiční banky Merrill Lynch, a Laurence Fink, zakladatel fondu Blackrock. Při míchaných vajíčcích a rozinkovém müsli se dohodli, že společně vytvoří největší investiční firmu.
"Lidé se scházejí zde, protože nechtějí být rušeni," vyprávěl poté Spiros Argiros, jeden ze tří majitelů bistra, deníku Daily News. A skutečně. Celá transakce zůstala utajena, dokud ji O'Neal a Fink o dva týdny později nezveřejnili. Kdyby se bývali na svůj "Power Lunch" neboli obchodní oběd sešli v jedné z gurmánských restaurací, věděl by o tom za pár minut celý Wall Street.
Newyorská gastronomie nabízí pro každého něco, počínaje specialitami pro ty, kteří rádi vstávají o něco dříve, přes drahé gurmánské podniky a rustikální steak-housy až po exkluzivní kluby, kde se bankéři mohou schovat za zavřenými dveřmi. Mezi polévkou a dezertem se toho dá dělat mnoho, ať už jde jen o upevnění vztahu k zákazníkovi, další miliardovou transakci či zkrátka jen vychutnávání pěkného života.
Když šéf Blackrocku Fink není právě na tajné misi v "3 Guys", vysedává na svém "štamplacu" u okna mnohem reprezentativnější restaurace San Pietro. Tamní šéfkuchař dováží přísady pro své pochoutky z "85 procent z jižní Itálie". Kolik něco takové stojí, o tom ale raději mlčí.
San Pietro je na 54. ulici v Midtown Manhattan, kde se k tuctům špičkových restaurací každý den ženou houfy lidí v oblecích. Jen o pár kroků dále, na 55. ulici, je restaurace "Michael's", jejíž zakladatelé již před lety hostily v kalifornské Santa Monice nejrůznější hollywoodské hvězdy. Ještě o ulici dále, na 56., leží "Beacon". Už jen samotné ambiente restaurace ospravedlňuje to, že zde steaky stojí dvakrát tolik co jinde.
Žádná z těchto restaurací nemá ale takovou pověst jako Four-Seasons restaurace. Katedrála gurmánů, která má uprostřed hlavního sálu obrovskou kašnu, se nachází na Park Avenue. Již v 80. letech sem rád chodil Sandy Weill, zakladatel a dnešní šéf dozorčí rady největší světové banky Citigroup, přičemž vždy začíná silným koktejlem, který následuje nejméně jedna láhev vína. Výběr hostů v restauraci je spíše omezený, ne každý si může menu, které stojí sto dolarů a více, dovolit. Večer je vidět většinou postarší pány, jak v pološeru se svou manželkou nebo o několik let mladší milenkou testují pravou domácí cukrovou vatu.
Ještě exkluzivnější než Four Seasons jsou ale soukromé newyorské kluby. O tom, kdo se do nich dostane, nerozhodují peníze, ale to, zda za hosta ručí některý ze členů klubů. Téměř všechny univerzity, od Harvardu přes Yale a Princeton až po University Club, mají v Midtownu své vlastní podniky.
Na dvou z nejznámějších klubů se podílel John Pierpont Morgan, zakladatel "domu Morgan", v němž své kořeny mají JP Morgan, Morgan Stanley nebo londýnská investiční banka Morgan Grenfell. Morgan si nechal za 40 miliónů dolarů vybudovat svůj Metropolitan Club, jehož zlatem a štukem vykládaný hlavní sál dnes patří k nejdražším sálům ve městě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist