Cukr vynáší více než akcie a ropa
Cukr, nejvýkonnější komodita posledních dvanácti měsíců, může již druhý rok po sobě překonat výnosy z obligací, akcií či ropy. Cena cukru vzrostla v roce 2005 o 60 procent a tento rok zaznamenala již dvanáctiprocentní nárůst.
Pro porovnání, podle údajů firmy Merrill Lynch vzrostl akciový index Standard and Poor's od počátku roku o 4,7 procenta a dluhopisy vlády USA poklesly o 0,44 procenta.
Surový cukr s termínem dodání v květnu uzavíral minulý týden na New York Board of Trade na 16,44 centu za libru. Podle analytiků ze společnosti Merit Alternative Investments může přitom vzrůst až o 52 procent na 25 centů za libru.
James Rogers, bývalý obchodní partner George Sorose, pobízí investory, aby v příštích deseti až patnácti letech kupovali spíše komodity než akcie či dluhopisy. Jak říká Rogers, producenti nerostných surovin neinvestovali dostatečně do svého podnikání, když byly ceny nízké, a proto nyní nebudou schopni držet krok s rostoucí poptávkou.
To potvrzuje i vývoj v tomto roce, kdy světová produkce zaostávala za poptávkou dvakrát více než se původně předpokládalo. Podle anglické společnosti International Sugar Organisation by měl být v roce 2006 rozdíl mezi poptávkou a nabídkou 2,2 miliardy tun.
K tomuto stavu přispěly svým dílem i prudce se rozvíjející ekonomiky Číny a Indie. Indie je druhým největším producentem a největším konzumentem cukru na světě.
Loňský rok musela kvůli špatné sklizni dovézt o dva milióny tun této komodity více, než předpokládala. V Číně, která je druhým největším spotřebitelem cukru na světě, vzrostla podle údajů Ministerstva zemědělství USA v posledních deseti letech spotřeba cukru takřka o 50 procent.
Na druhé straně světa - v Brazílii - prohlubuje nedostatek cukru nová generace automobilů. Ty jsou poháněny etanolem, na jehož výrobu se spotřebuje více než polovina brazilské produkce cukru. Příčina je zřejmá, litr benzínu stojí 2,79 brazilského realu a litr etanolu pouze 1,99.
Brazilská vládá si dává do roku 2011 za cíl vytlačit automobily poháněné benzínem z trhu.
Ceny sice rostou rychle, ale jak upozorňuje německá společnost F.O. Licht zabývající se trhem cukru, růst celosvětové spotřeby může být zpomalen, jestliže rozvojové země sníží dovoz. To by podle společnosti Licht mohlo být Achillovou patou trhu s cukrem v roce 2006.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist