Vyplývá to ze statistik Asociace fondů a asset managementu (AFAM).
Průměrná čtyři procenta, která od počátku roku akciové fondy zatím vynesly, by sice ve srovnání s loňskem mohla někomu připadat jako "trpasličí porce", přesto je to mezi českými podílovými fondy zdaleka nejlepší výsledek.
"Očekávaný odliv zahraničních investorů z pražské burzy nenastal, a české akcie tak i v letošním roce překonávají historická maxima. Tento vývoj se podepsal také na výkonnosti fondů, kdy především některé akciové fondy dosáhly zajímavých výnosů," řekl k tomu ČTK analytik serveru Finance.cz Lukáš Buřík.
Vůbec nejúspěšnějším akciovým fondem je zatím Akro akciový fond nových ekonomik, který letos přinesl investorům sedm procent.
Jeho portfolio manažer Geremi Monk tvrdí, že za úspěch vděčí své investiční strategii, která vyhledává po celém světě trhy s největším potenciálem k růstu. To letos podle něj nabízí třeba trh v Hongkongu. Monk se zajímá i o Jižní Ameriku a státy na Dálném východě.
Oproti tomu ING český akciový, loni jeden z nejvýnosnějších akciových fondů, letos za svými největšími konkurenty mírně zaostává, když za poslední tři měsíce zhodnotil své investice o 5,6 procenta.
"Naše výsledky nejsou špatné, ale proti konkurenci jsme v poslední době relativně něco ztratili," přiznal šéf investičního oddělení ING Jaroslav Krabec. "My jsme typický středoevropský fond, který investuje hlavně do českých akcií, o něco méně pak i na dalších trzích v regionu. Na tom nic nehodláme měnit. Konkurence se prostě přesunula na rychleji rostoucí trhy do Ruska nebo Turecka," vysvětlil Krabec.
Českým akciím se sice letos daří, ale loňským rekordním ziskům se přibližují jen těžko.
Nejvyšší výnosy, téměř 7,8 procenta, však do půlky března nepřinesl akciový fond, nýbrž smíšený J&T Opportunity. Smíšené fondy se totiž stávají v poslední době stále více oblíbenými. Spolu s Fondy fondů zaznamenaly podle statistik AFAM v únoru vůbec nejvyšší nárůst majetku.
"My tuto tendenci podporujeme. Myslím, že smíšené fondy jsou hlavně pro drobné investory ideálním nástrojem," řekl Jan Barta, vedoucí sekce kolektivního investování Asociace pro kapitálový trh.
"Manažeři totiž za ně nastaví poměr akcií a dluhopisů ve fondu, což nepříliš zkušený investor nemusí úplně ideálně zvládnout. Vhodnější jsou navíc i k pravidelným investicím," dodal Barta.
Smíšené fondy zatím podle AFAM vynesly letos průměrně 1,2 procenta. Výnosy z fondů dluhopisových a peněžního trhu vesměs nepřekročily půl procenta.
Fondům se daří lákat stále nové a nové klienty. Na konci roku měli Češi v tuzemských a zahraničních podílových fondech rekordních 225 miliard, o třetinu více než předloni. Největší nárůst je přitom u fondů akciových a smíšených. "Tento trend bude pokračovat. Investoři jsou při nízkých úrokových sazbách nuceni hledat jiné, efektivnější zhodnocení," uvedl David Urbánek z firmy Moneco.

060323-19 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist