Růst čistého zisku meziročně o desítky procent. Nebo také dvojnásobně. Takové výsledky za uplynulý rok předvedly mnohé zdejší firmy. Zejména ty, které kontrolují zahraniční vlastníci - v peněžnictví, energetice či telekomunikacích.
Akcionáři se tak mohou také letos těšit na velmi slušné dividendy. "Protože ekonomika rychle roste a většině odvětví se daří, lze předpokládat, že i menší akciové společnosti, které nejsou na burze, letos své dividendy zvýší," míní Jan Schiesser ze společnosti Atlantik FT.

ČEZ vyplatí více
Největší sumu loni vydělala elektrárenská společnost ČEZ, které se podařilo zvýšit čistý zisk proti roku 2004 o 56 procent na více než 22 miliard korun. A letos chce jít ještě o pár miliard výš.
Proto si může podle analytiků dovolit být vůči svým akcionářům, a tedy zejména státu, štědřejší. ČEZ loni na akcii vyplácel devět korun. "Pokud by to letos bylo dvanáct korun, pak by celkem na dividendách vyplatil zhruba 7,1 miliardy korun, spočítal hlavní ekonom Živnobanky Patrik Rožumberský. Dividendy by tak spolkly asi třetinu čistého zisku.
Valná hromada ČEZ by měla novou "dividendovou politiku" schválit na přelomu května a června, sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. "Už jsme signalizovali, že ji upravíme směrem nahoru, aby odrážela firemní výsledky i vývoj na trhu. Ale o kolik, to zatím opravdu nemohu říci," sdělil HN Kříž.
Vedení společnosti podle něj uvažuje, zda by nebylo vhodné stanovit dividendy jako určitý podíl ze zisku.
Velkorysý ke svým akcionářům dosud byl další energetický gigant - plynárenský RWE-Transgas, s jehož akciemi se ale veřejně neobchoduje. V minulých letech vyplácel přes 90 procent čistého zisku na dividendách, připomněl Milan Vaníček z firmy Atlantik FT. "Za rok 2004 vyplatili 7,2 miliardy, když dosáhli čistého zisku 7,6 miliardy. Pokud firma zachová výplatní poměr, pak by letos mohli akcionáři dostat kolem pěti miliard korun," odhaduje Vaníček.
Podle mluvčího RWE-Transgasu Martina Chalupského je ale předčasné o výši dividend hovořit. "Hospodářské výsledky za rok 2005 budou k dispozici jedenáctého dubna," podotkl Chalupský.
Velmi vysokou dividendu, a to 45 korun na akcii, navrhuje management Českého Telecomu. Jde o výplatu za poslední dva roky v celkovém objemu 14,5 miliardy korun. "Vedení společnosti také sdělilo, že firma nebude určovat dlouhodobou dividendovou politiku. Investoři tedy nemohou například čekat, že na dividendy půjde třeba padesát procent zisku," poznamenal Tibor Bokor z Wood & Co.

Docela štědré banky
Tučné dividendy v uplynulých dvou letech vyplácela ČSOB, vlastněná belgickou skupinou KBC. V roce 2004 na jednu akcii připadlo 1900 korun, neboť z čistého zisku 3,6 miliardy korun (za rok 2003) šlo na výplaty skoro 98 procent a valná hromada akcionářům ještě "přihodila" 6,19 miliardy korun z nerozděleného zisku předchozích let.
Loni banka vyčlenila na dividendy mnohem menší část - přes 54 procent čistého zisku ve výši 7,09 miliardy korun, a tak na jednu akcii připadlo "jenom" 753 korun.
O případných změnách dividendové politiky rozhodne valná hromada svolaná na příští měsíc. "Žádné zásadní změny ovšem neočekáváme," sdělil Tomáš Kopecký z oddělení komunikace ČSOB.
Protože banka loni vydělala o polovinu více než v předchozím roce (10,3 miliardy korun čistého), lze odvodit, že i akcionáři se pravděpodobně dočkají o polovinu vyšší dividendy.
Naproti tomu Česká spořitelna navrhuje stejnou dividendu jako loni - 30 korun na akcii. Konečné rozhodnutí padne na valné hromadě svolané na 26. dubna. Představenstvo Erste Bank, které svolalo akcionáře na 19. května, nemíní pevně stanovit, jaký díl čistého zisku by měl pravidelně připadat na dividendy. Chce si tak zachovat předpoklady pro další obchodní expanzi ve střední a východní Evropě.
Nicméně, společnost rychle roste, a proto se rozhodla zvyšovat dividendu každý rok nejméně o deset procent, uvedla mluvčí vídeňské centrály Erste Bank Hana Cygonková.

Zentiva má jasno
Žádné změny ve vyplácení dividend nechystá farmaceutická společnost Zentiva. "Stále platí, že se bude vyplácet patnáct až dvacet procent čistého zisku," řekl finanční ředitel firmy Alexander Marček. Podle něj představenstvo dividendy navrhne 2. května.
Analytici vesměs soudí, že akcie Zentivy dále porostou také díky dalším akvizicím ve východní Evropě.
"Jako management přirozeně máme zájem firmu rozvíjet a jednou z cest jsou také akvizice," řekl Hospodářským novinám Marček.


Dividendy ve vybraných společnostech