Daňové přiznání se kvapem blíží


Čas se krátí - živnostníkům i fyzickým osobám bez daňového poradce zbývá pouhých pět dní na odevzdání daňového přiznání za loňský rok a zároveň i na zaplacení daně.
Pokud společnost v minulých zdaňovacích obdobích tvořila daňově uznatelnou rezervu na opravy hmotného majetku podle zákona o rezervách s tím, že předpokládala uskutečnění opravy v roce 2005, a tato oprava se přitom v tomto roce neuskutečnila, tak se firma nemusí obávat toho, že by musela v daňovém přiznání za daňový rok 2005 zvýšit základ daně o tvorbu daňové rezervy, o kterou si v minulých obdobích základ daně snížila.

Danění oprav majetku

Pokud opravdu počítá s tím, že oprava hmotného majetku se uskuteční, může využít § 7 odst. 5 zákona o rezervách umožňující firmě posunout zahájení opravy oproti předpokládanému termínu o jedno zdaňovací období, a to bez dopadu do základu daně.
Pokud firma plánovanou opravu v roce 2005 zahájila, ale nedokončila, tak se také nemusí obávat toho, že z důvodu nedokončení v plánovaném termínu v roce 2005 by musela zvyšovat za rok 2005 základ daně o nevyčerpanou část daňové rezervy, o kterou si snížila základ daně v minulých zdaňovacích obdobích.
Společnost může využít opět § 7 odstavec 5 zákona o rezervách umožňující firmě nevyčerpat rezervu pouze v tom zdaňovacím období, ve kterém byla oprava zahájena, ale až ve zdaňovacím období, následujícím po zdaňovacím období, ve kterém byla oprava zahájena, a to opět bez dopadu do základu daně.
Při zpracování daňového přiznání za rok 2005 by si měli všichni poplatníci uvědomit, že nevystačí jenom se samotným zněním zákona o daních z příjmů platným pro uplynulý rok.
Je třeba, aby se podívali například i na přechodná ustanovení novel zákona o dani z příjmů přijatých v letech 2003 a 2004, protože obsahují některé daňové režimy, podle kterých se bude postupovat i v roce 2005.
Například u osobního automobilu pořízeného do 17. 12. 2003 neplatí pro daňové odpisování limitovaná vstupní cena půldruhého miliónu, dále lze například provést daňový odpis pohledávky podle § 24 odst. 2 písm. y) i u pohledávky vzniklé do konce roku 2003, aniž by tato vůbec byla zaúčtována ve prospěch výnosů, a zvyšovala tak základ daně.

Příklad z praxe

Jestliže poplatník prodal svou chatu nezahrnutou do obchodního majetku v listopadu 2005 za čtyřista tisíc na dvě splátky, kdy v prosinci 2005 obdržel dvěstě tisíc korun a stenou částku během dalšího roku.
Za rok 2005 tak bude zahrnovat do příjmů pouze 200 tisíc korun a druhou část až příští rok, kdy ji obdrží.
Když prodal poplatník v roce 2005 vlastní nemovitost, byt, nebytový prostor nebo spoluvlastnický podíl na nich a movitou věc a obdržel za prodej v tomto roce i příjem, je daňovým výdajem
cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl v případě, že ji koupil,
cena zjištěná pro účely daně dědické nebo darovací v případě, že poplatník věc zdědil nebo získal darem,
zůstatková cena podle § 29 odst. 2 ZDP v případě, že výše uvedený majetek byl u poplatníka hmotným majetkem odpisovaným podle § 26 a následujících, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti nebo sloužil k pronájmu,
cena zjištěná podle zákona o oceňování majetku v případě, že poplatník věc (právo) získal směnou nebo výhrou.
Jako výdaj může poplatník uplatnit také prokazatelně vynaložené výdaje na technické zhodnocení, opravu a údržbu věci a podobně.
Jako výdaj nemůže poplatník uplatnit výdaje na osobní potřebu poplatníka, hodnotu své vlastní práce, pořizovací cenu akcie, platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů.
Jako příklad může služit třeba odměna obchodníkovi s cennými papíry, poplatky organizátorovi veřejného trhu, poplatky za provedení převodu ve Středisku cenných papírů.
Autor je daňový poradcek