Čínské devizové rezervy jsou již nejvyšší na světě

Světového prvenství dosáhly v únoru devizové rezervy Číny. Během minulého měsíce je říše středu zvýšila o 8,5 miliardy dolarů na 853,7 miliardy, a předstihla tak Japonsko, které má rezervy ve výši 850,1 miliardy dolarů. Oznámil to včera státní list China Business News.
Devizové rezervy Číny se díky politice centrální banky v posledních dvou letech zdvojnásobily. Aby udržela kurs jüanu dole, skupovala centrální banka většinu dolarů, které přinesl zahraniční obchod, spekulativní kapitál a příliv zahraničních investic.
Jen v posledních pěti měsících rostly čínské devizové rezervy v průměru o 17 miliónů dolarů měsíčně. Tímto tempem by ještě tento rok překročily hranici jednoho biliónu dolarů, což se ještě žádnému státu nepodařilo. Guvernér centrální banky Čou Siao-čchu ale uvedl, že devizové rezervy Číny nejsou vysoké vzhledem k zahraničnímu dluhu Číny, dividendám, které se budou muset vyplatit zahraničním investorům, a kvůli riziku, že by do země přestal proudit zahraniční kapitál.
Podle komentáře centrální banky se nicméně zvyšují naděje, že o kursu měny bude nyní více rozhodovat tržní mechanismus.
Prohlášení centrální banky předcházelo naléhání ze strany Spojených států před chystanou návštěvou čínských představitelů v USA, aby Čína snížila obrovský přebytek obchodní bilance, který se minulý rok ztrojnásobil na 102 miliardy dolarů. Při obchodování s USA si Čína připsala dokonce přebytek obchodní bilance ve výši 202 miliard dolarů.
Někteří američtí politici proto navrhují legislativní úpravu vzájemného obchodování. Senátoři Charles Schumer a Lindsey Graham chtějí zavést 27,5procentní clo na čínské zboží, pokud Peking nebude revalvovat jüan. Čína sice revalvovala měnu minulý rok v červenci o 2,1 procenta. Washingtonu to ale nestačí.
Kurs jüanu včera vzrostl na 8,027 za dolar - nejvyšší úrovně od červencové reformy. USA jsou nicméně přesvědčeny, že čínská měna by měla být ještě silnější, a to především kvůli přebytkům platební bilance, silné produktivitě a rekordním devizovým rezervám. Čou Siao-čchu však říká, že klíčem k dosažení vyrovnaného zahraničního obchodu je zvýšení domácí poptávky, která v Číně sníží míru úspor a otevře trh importům.