Šéfa Deutsche Bank položil starý skandál

Čtyři roky starý rozhovor se nakonec stal osudným pro šéfa dozorčí rady Deutsche Bank Rolfa-E. Breuera. Ten se nyní rozhodl za měsíc ze své funkce odejít. Manažer tak sám vyvodil důsledky takzvaného Kirchova skandálu a chce "ulevit bance od diskusí kolem jeho osoby". To podle německých médií posílí pozici současného šéfa banky Josefa Ackermanna.
Breuerovo rozhodnutí souvisí s pádem impéria mediálního magnáta Leo Kircha, což byl dosud největší firemní krach v německé historii. Breuer v roce 2002, kdy byl ještě šéfem představenstva banky, v jednom rozhovoru zpochybnil bonitu a kredit magnáta Kircha, když řekl, že "bankovní sektor není ochoten za současných podmínek poskytnout jeho firmě další finanční prostředky".
Kirch krátce nato musel vyhlásit platební neschopnost, z níž Breuera částečně viní. Za pravdu mu dal nyní i soud, který koncem ledna rozhodl, že banka i její bývalý šéf musí v zásadě nést odpovědnost za vzniklé škody. Ty by se mohly pohybovat až do výše několika set miliónů eur.
Mezi experty je šestaosmdesátiletý Breuer považován na jednu stranu za výborného řečníka a brilantního analytika a na stranu druhou za mazaného burziána, který miluje blafování a riziko.
Za pět let ve funkci šéfa Deutsche Bank se mu koncern podařilo přeměnit v důležitého hráče na mezinárodních trzích a odstartovat internacionalizaci německé finanční scény.
Jeho kariéru ale provázejí i některé nepříliš úspěšné akce. Před půl rokem se tak Breuer musel po několika týdenních útocích akcionářů stáhnout z postu šéfa dozorčí rady německé burzy, která se snažila převzít konkurenční londýnskou LSE. Spolu s ním musel odejít také šéf představenstva Werner Seifert.
Překvapivý a podle některých i rozporuplný odchod Breuera, jehož nahradí dosavadní finanční šéf banky Clemens Börsig, přitom podle deníku Handelsblatt nyní posílí především šéfa Deutsche Bank Josefa Ackermanna. Ten podle odborníků bude mít v Börsigovi loajálnějšího partnera, který jej výrazně podporuje. "Oba dva jsou strategicky na stejné linii," řekl listu Andreas Weese, analytik HypoVereinsbank.
Odchod Breuera navíc bance dává jistou naději, že již nebude pro Kircha hlavním terčem, což vylepší také její image na veřejnosti. Kromě toho se musí vyrovnat ještě s dalšími dvěma soudními procesy, do kterých jsou zamotáni někdejší šéf banky Hilmar Kopper a sám Ackermann. Ten se musí před soudem obhajovat z toho, že jako šéf dozorčí rady koncernu Mannesmann při převzetí britským konkurentem Vodafone schválil miliónové prémie pro vedoucí manažery firmy.
Jistou "radost" z odchodu Breuera měl zřejmě také Leo Kirch, který se již dlouhé měsíce soudil na všech možných soudních instancích. Kirchovi advokáti navíc bance například hrozili žalobami, pokud bude Breuer nadále jako šéf dozorčí rady vést valnou hromadu banky, která se koná počátkem června.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist