Webové stránky firem a jejich úskalí


Internet není jen zdroj informací, je to fenomén technický, ekonomický, etický i právní. Právní povaha internetu je značně složitá a již delší dobu se množí snahy podřídit jej určité regulaci. V žádném případě není internet vyňat z jakýchkoliv právních regulí, není to prostor bez odpovědnosti.
Problematiku ochrany práv duševního vlastnictví v prostředí internetu nelze považovat za jednoznačnou, jsou s ní spojeny i okruhy otázek, které se výslovně netýkají užití (či zneužití) díla prostřednictvím internetu. Tomu svědčí i nepřímo skutečnost, že judikatura v jednotlivých státech týkající se porušování práv duševního vlastnictví na internetu je značně rozdílná, často protichůdná. A to i uvnitř jednoho státu.

Neoprávněné užití díla

Sem patří především problematika (spolu)odpovědnosti poskytovatelů internetových služeb (poskytovatelů volného prostoru, připojení či odkazů - hyperlinků) za neoprávněné užití díla třetími osobami (uživateli). Dále jsou zde otázky spojené s určením rozhodného (národního) práva v případě užití či spíše zneužití práva v prostředí celosvětové sítě internet či praktické těžkosti spojené s vymahatelností práva na internetu.
Firma vlastnící svou webovou stránku může vystupovat ve třech různých rolích, které mohou splývat a překrývat se. Například poměrně často provozovatelé vlastních webových stránek (content provider) jsou i poskytovateli připojení, kdy jen šíří informace nebo poskytují přístup (provider) a zároveň poskytovateli volného prostoru jiným subjektům, a zpřístupňujícím tak prostřednictvím internetu cizí informace (web hoster).
Od toho se pak odvíjejí práva a povinnosti společnosti a její odpovědnost ve vztahu k obsahu vlastních webových stránek a ve vztahu k ostatním osobám.
Prvotně odpovědná za obsah stránek je osoba, o jejíž projev "vůle" se jedná. Rozumí se tím osoba, jež rozhoduje - provozovatel stránek. Odpovědnost za obsah svých webových stránek tedy nese právnická osoba, nikoliv sám webmaster jako fyzická osoba.

Firma a její webové stránky

Webové stránky firem se v první řadě týkají jejich činnosti, nicméně mohou poskytnout i prostor třetím osobám - třeba formou internetové diskuse.
Data pak nebudou vložena přímo společností jako provozovatelem a firma bude v roli webhostera. Nebo může poskytovat zprostředkovací službu - připojení pro jiné. V prvním případě je odpovědným diskutující. Odpovědnost společnosti jako provozovatele stránek je sekundární. Nemá tedy odpovědnost za zpřístupňování protiprávního obsahu, ale za to, že přes výzvu nebyl obsah odstraněn nebo k němu nebyl znemožněn přístup.
Dozví-li se totiž společnost hodnověrným způsobem, že diskusní příspěvek je protiprávního obsahu, je její povinností jej ze svých webových stránek bez zbytečného odkladu odstranit nebo znemožnit k němu přístup.
Ve druhém případě bude odpovědným ten, jehož informace jsou přenášeny. Odpovědnost společnosti jako poskytovatele připojení by byla opět sekundární, tj. za obsah přenášených informací by byla odpovědná pouze v případě, že by přenos sama iniciovala, zvolila uživatele přenášené informace nebo zvolila či změnila obsah přenášené informace.

Odpovědnost je obecná

Zde uvedená odpovědnost se dovozuje z obecných předpisů (občanský a obchodní zákoník) s uplatněním omezení odpovědnosti stanovenou speciálním zákonem o některých službách informační společnosti. Posledně jmenovaný zákon výslovně zbavuje poskytovatele připojení nebo webhostingu povinnosti dohlížet na obsah jím přenášených nebo ukládaných informací a povinnosti aktivního vyhledávání skutečností a okolností poukazujících na protiprávní obsah informací. Platí pravidlo, že odpovědným za informace je ten, kdo je sám na internet umisťuje.
Autor pracuje v Advokátní kanceláři HOLEC, ZUSKA & Partneři