Být ševcem v Itálii na počátku 20. století nebyla žádná výhra. Není tedy divu, že když se chtěl Salvatore Ferragamo vyučit tomuto řemeslu, jeho rodiče protestovali. Svojí vytrvalostí a talentem se však prosadil a zařadil se mezi nejlepší ve svém oboru. Před 80 lety založil Ferragamo ve Florencii svůj podnik, jenž dnes patří mezi nejuctívanější světové výrobce luxusního zboží. Oslavy tohoto jubilea se konaly koncem března v čínské Šanghaji, uvedla agentura DPA.

Oslavy v Šanghaji


Před impozantními obrysy mrakodrapů čínské hospodářské metropole společnost Salvatore Ferragamo nejdříve představila svou kolekci pro podzim a zimu 2008/9 a poté uspořádala party pro přibližně 2000 hostů. "Šanghaj je vývěsním štítem této kvetoucí země," prohlásil Ferruccio Ferragamo, prezident společnosti a syn zakladatele firmy. O volbě místa slavnosti prý rozhodly především komerční důvody. V Číně dosahuje společnost dvouciferných přírůstků prodeje a Italové chtějí do konce roku otevřít pobočky ve 22 čínských městech.

Globalizace se projevuje i v módním průmyslu a společnost Salvatore Ferragamo, která se svým ročním obratem kolem 1,4 miliardy eur patří mezi velikány italského módního průmyslu, se jí chce přizpůsobit. Proto chce ještě tento rok vstoupit na burzu. Zda to bude v Miláně či Londýně ještě není jasné. "Chceme zachovat jedinečné vlastnosti firmy, k nimž patří rodinná tradice a kvalita našich produktů, ale současně se musíme přizpůsobit požadavkům rostoucích trhů," nastínil plány společnosti Ferruccio Ferragamo. "Kdo včas nevytvoří flexibilní podnikovou strukturu, bude mít v budoucnu velké potíže," prohlásil Ferrucciův syn James, odpovědný za sekci dámských kožených doplňků. Na tom se shodnou všichni odborníci: V minulosti úspěšný systém nástupnictví členů rodiny v čele firmy musí být nutně doplněn o čerstvé nápady zvenku, které přinesou noví akcionáři.

Salvatore Ferragamo se narodil 5. června 1898 v rodině chudých rolníků z jihoitalské obce Bonito, jako jedenácté z celkem čtrnácti dětí. Své první bílé střevíce ušil malý Salvatore v devíti letech pro jednu ze sester a při pohledu na výsledek jeho snažení prý celá vesnice užasla. Odpor rodičů byl tak jednou pro vždy zlomen a Salvatore se mohl vyučit vysněnému řemeslu.

S dolarem v kapse


V šestnácti letech ho, podobně jako další mladé Italy v oněch letech, zvábila Amerika. V Kalifornii, kam se dostal s pouhým dolarem v kapse, se brzy etabloval jako rekvizitář v kvetoucím filmovém průmyslu. V sedmadvaceti se už jako milionář vrátil do Itálie, kde ve Florencii v roce 1928 položil základy svého úspěšného podnikání.

Ve třicátých letech překonal bankrot a poté i zvraty válečného období a stal se oblíbeným obuvníkem boháčů, prominentních osobností a hollywoodských hvězd. Ve své práci vždy kladl důraz na ruční práci. Ferragamo vytvářel luxusní a jedinečnou obuv a uváděl na trh mnoho novinek, jako například klínové podpatky z korku či podpatky jehlové. Dokladem jeho tvůrčích sil je na 400 patentů, ve kterých zohlednil i požadavky ortopedů. Studoval lidskou anatomii a rozpoznal ve špatných botách příčinu mnoha zdravotních potíží. Téměř každá umělecká hvězda tohoto období, ať již Greta Garbo, Marlene Dietrichová nebo Audrey Hepburnová, prý tehdy nedala dopustit na boty ušité na míru u Ferragama. "Kdo u mě byl jednou, vždy mi zůstane věrný," říkal pyšně sám Ferragamo, kterému někteří přezdívají "švec snů". Jeho tvorbu lze vidět dodnes - v muzeu ve Florencii, které čítá celkem 10 tisíc párů bot. Jméno Ferragamo je dnes ikonou v obuvi, stejně tak jako Coco Chanel a Christian Dior v oblasti módy. Když Ferragamo 8. srpna 1960 zemřel, zanechal za sebou prosperující podnik. Z prosté obuvnické manufaktury se v následujících desetiletích stal ohromný koncern, který se zaměřil i na luxusní oblečení, doplňky a parfémy. Osudy firmy stále ovlivňují členové rodiny - manželka Wanda je čestnou prezidentkou společnosti a děti a vnukové zde zastávají klíčové funkce. Pátý z celkem šesti dětí, Leonardo, například šéfuje firmě Lugarno Hotels, která ke koncernu patří také.