Celníci a pracovníci České obchodní inspekce v loňském roce na tuzemském trhu zabavili 1,88 milionu kusů padělků značkových výrobků v odhadované hodnotě bezmála 2,4 miliardy korun. To je zhruba o 155 milionů korun více než v roce 2006.

Hlavní podíl na padělcích zabavených ČOI měly i loni hudební a filmové nosiče, které tvořily zhruba 65 procent plagiátů. Přibližně čtvrtinový podíl měly padělky textilu a oděvů. Výrobci falešného značkového zboží se ale už neomezují pouze na tyto tradiční výrobky. V jejich nabídce se stále více objevují také léky, potraviny nebo náhradní díly k automobilům.

Plagiátoři přitom podle odborníků používají stále dokonalejší metody, pomocí kterých se snaží vyhnout odhalení a postihu.

Díky moderním technologiím jsou navíc plagiáty značkového zboží stále levnější a jejich výroba je jednodušší. Výrobci a prodejci také využívají propracovaný systém dodávek zboží a najímají si rozsáhlé skladovací prostory. Tím, jak jsou padělky stále dokonalejší, je pro laiky obtížnější rozeznat je od pravého zboží.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist