Podobně jako celá řada soukromých firem, tak i státní správa potřebuje řídit a kontrolovat chování svých organizací a zároveň efektivně spravovat veřejné finance.
"Naše společnost se proto zaměřuje na nasazování vlastních aplikací a integraci informačních systémů ve státní správě. Taková řešení vyžadují velkou robustnost a spolehlivost, ale modernizace informačních systé-mů přináší zajímavé výsledky, včetně finančních úspor. Podobně jako v dalších evropských státech je veřejným zájmem či přímo nutností zavedení jednotného informačního systému pro řízení státních financí. Obdobné systémy většinou používají stejný název - Státní pokladna," říká Jan Renc, ředitel sektoru veřejná správa ve společnosti SAP.
Bez ohledu na vyostřený konkurenční boj specializovaných firem o tuto zakázku je jasné, že právě realizace projektu Státní pokladna je tím nejhmatatelnějším, i když poměrně náročným, využitím moderních informačních systémů uvnitř státní správy. Příklady ze zahraničí ukazují, že kvalitní informační systém s celostátní působností přináší nejen optimalizaci procesů, ale i významné provozní úspory. Už jen z těchto důvodů by mělo dojít k široké a konstruktivní podpoře zavedení Státní pokladny.
Rakousko ušetří osm miliard
"Rakouský systém státní pokladny, který využívá náš standardní software, nyní pokrývá 170 centrálních úřadů a provádí padesát milionů výdajových operací ročně. Investice do samotného projektu se vrátily během dvou let. Zavedení těchto aplikací šetří třicet milionů eur ročně, což v přepočtu znamená úsporu téměř osmi miliard korun za deset let fungování systému," dodává Jan Renc.
V Rakousku přicházela státní pokladna ročně až o jedno procento státního rozpočtu kvůli přesunům peněz mezi bankami a jejich dočasné nedostupnosti. Zavedení podobného systému, který znamenal změny na úrovni všech federálních ministerstev, bylo podpořeno politickým rozhodnutím. To bylo založeno na vstupu do Evropské unie a zavedení eura, přijetí zákona o reformě státní administrativy a realizaci zákona o e-governmentu.
Stát bude mít okamžitý přehled o každé koruně
Podle dostupných informací zavede Ministerstvo financí integrovaný rozpočtový systém, který zjednoduší přípravu rozpočtu, a dále nový systém finančního řízení a platebního styku. Nový účetní systém má vyjasnit hospodaření státu podle požadavků Evropské unie i Světové banky. Vybudování Státní pokladny umožní i veřejnou (parlamentní) kontrolu finančních prostředků státu. Tyto prostředky budou vedeny na jednotném účtu u České národní banky. Tam poputují i peníze, které vláda přidělí státním fondům a příspěvkovým organizacím. Některé instituce mají v současné době účty u komerčních bank, ale po změně by měl mít stát maximum peněz ve svých rukách. Ministerstvo financí tak bude mít o každé státní koruně dokonalý přehled. Budou-li se například špatně vyvíjet příjmy rozpočtu, stát bude mít možnost okamžitě reagovat.
"Po dobudování celého integrovaného informačního systému dokáže Státní pokladna plánovat příjmy a výdaje státu, řídit jeho dluh a hotovost. Veškerá účetní a rozpočtová data budou pod centrálním dohledem, což umožní průběžnou a jednoznačnou kontrolu. Účetní systém bude dokumentovat veškeré pohyby peněz včetně jakýchkoliv změn. V každé chvíli bude možné zjistit okamžitý stav jednotlivých zakázek a celkové čerpání státního rozpočtu. Některá data mohou být přístupná i na internetu," uzavírá Jan Renc, ředitel sektoru veřejná správa ve společnosti SAP. Další informace též na www.sap.com/cz. n
mbk
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist