Nejnovější výzkum společností Jones Lang LaSalle a Net Global zaznamenává postoje společností se světovou působností k trvale udržitelnému rozvoji a poptávku nájemníků po ekologičtějším prostoru. Společnosti se sídlem v Evropě, na Středním východě a v Africe se dostaly do čela globálního výzkumu, který zjišťoval postoje představenstev k trvalé udržitelnosti v rámci trhu s nemovitostmi. Celých 62 % respondentů z regionu EMEA označilo trvalou udržitelnost jako "velmi důležitou nyní" a ne jako program pro následující představenstva. Stejný názor má 52 % respondentů v Australasii, 44 % respondentů ze Severní Ameriky a 42 % v Asii.
Tři klíčová témata
Respondenti z Asie uvedli, že jsou ochotni zaplatit za ekologické budovy největší částku. 16 % účastníků ankety z regionu sdělilo, že by bylo ochotno zaplatit dvouciferný nárůst za trvale udržitelné řešení, oproti 7 procentům respondentů v Australasii, 3 % v Severní Americe a jen 2 % z regionu EMEA. Mnoho respondentů ze všech tří globálních regionů se domnívá, že realistický a akceptovatelný nárůst ceny trvale udržitelných nemovitostí je od 5 % do 10 %.
Chris Hiatt, zástupce regionu EMEA ve výboru Jones Lang LaSalle po trvalou udržitelnost, řekl: "Z tohoto výzkumu, který jsme vedli spolu se společností CoreNet, zaznívají tři klíčová témata: Za prvé - trvalá udržitelnost není téma pro zítřek, je to velmi důležitá otázka právě teď. Za druhé - nájemci akceptují, že výstavba udržitelné nemovitosti stojí více a jsou připraveni za to zaplatit. Za třetí - je jasné, že kvalitních nemovitostí v souladu s trvalou udržitelností není právě mnoho, takže téměř všichni respondenti uvedli, že tyto nemovitosti byly dostupné jen na některých trzích a jejich nabídka je celkově omezená.
Je nutné reagovat na impulzy shromážděné v roce 2007, když se trvalá udržitelnost dostala do popředí obchodu s nemovitostmi a je potřeba prolomit kruh obviňování, vytvořený mezi nájemci, stavebními firmami, developery a investory, že doteď byl udržitelný development omezený."
Toto urgentní a důležité zaměření se na udržitelnost je pochopitelné, když uvážíme vliv, jaký nemovitosti reprezentují v korporátní sféře. 50 % všech energií a třetinu vody spotřebují komerční nemovitosti po celém světě, což znamená, že výkon nemovitostí má přímý a okamžitý dopad na schopnost oboru redukovat své uhlíkové stopy a úpadek životního prostředí.
Odpovědnost k ekologii
Dr. Lee Elliott, ředitel výzkumu trhu společnosti Jones Lang LaSalle pro region EMEA, řekl: "Pokud společnosti vydávají prohlášení o udržitelnosti prostřednictvím prohlášení o korporátní sociální zodpovědnost, měly by dát prioritu otázkám vztahujícím se k ekologickým nemovitostem. Je malý zázrak, že mnohé vedoucí společnosti vnímají rozvoj udržitelných nemovitostí jako buď velmi důležitý nebo důležitý. Předpovídáme, že tento trend bude zesilovat od krátkodobých do střednědobých termínů, obzvláště protože jeho průkopníci poskytují důkaz o výborných finančních i nefinančních výkonech, a to díky přijetí jasných strategií udržitelnosti." n
rkp
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist