Sklo místo železa


Trvanlivější, variabilnější a lehčí fasády slibují Fibre C, sklocementové desky firmy Rieder Beton z Jihlavy, od včerejška oceněné zlatou medailí IBF 2008.

"Místo oceli jsou výztuží skořepiny skleněná vlákna. Deska je proto lehčí. Přitom je trvanlivější, vydrží bez údržby nejméně padesát let a pevnější, v tahu snese MPa," vysvětluje ředitel závodu Jiří Loskot. Jeho firma, dceřiný podnik rakouské společnosti, v Česku desky prodává. Vyrábí je sesterský závod Rieder Faserbetonelemente v Německu. Na vývoji pracovali tamní odborníci od roku 2004.

Desky o síle 13 nebo 8 mm, široké 1200 milimetrů, se vyrábějí v délkách 2,5 a 3,6 m, výjimečně i pět metrů dlouhé. Lze je i tvarovat a vyrábět z nich třeba pylony osvětlení nebo lavičky v parku, dají se použít i v interiérech. Desky s hladkým, mírně nebo hrubě zdrsněným povrchem jsou v deseti barevných odstínech. Pokud projektant zvolí rozměry podle katalogu a nejběžnější barevný odstín, přijde čtvereční metr sklocementové desky na 70 až 75 eur. Výroba na zakázku je dražší.

"V Česku jsou v menší míře použité na ČEZ aréně v Ostravě. Nyní ale máme zakázku na dodávku 4850 čtverečních metrů sklocementových desek na fasády tří kancelářských objektů Prosek Point v Praze, které staví společnost Hochtief VSB pro developera J&T," dodal Loskot. A co znamená pro firmu zlatá medaile?

"Věřím, že díky medaili vejdou sklocementové desky snáze do povědomí architektů," řekl Loskot.

Připraveni na bioplyn


Německý výrobce tepelné techniky Viessmann si odnesl ze Stavebních veletrhů Zlatou medaili za plynový kondenzační kotel Vitodens 222-W. Kotel, který přišel na český trh letos v lednu, se skládá z nerezového výměníku, sálavého hořáku MatriX a automatické regulace spalování Lambda Pro Kontrol. "Díky lambda sondě je kotel připravený na plánované přimíchávání bioplynu do zemního plynu. Kotel se sám přizpůsobí kvalitě plynu, který přijde z vedení," říká Miroslav Kovačič, vedoucí českého zastoupení firmy.

Výrobce hodnotí na kotli zejména jeho prostorovou nenáročnost a vklad do ekologie. Díky sálavému hořáku má kotel tišší provoz a vypouští méně emisí než kotel s klasickým hořákem. "Snížení emisí je způsobeno tím, že hořák spaluje při nižších teplotách," vysvětlil Kovačič. A proč vlastně firma vybrala do soutěže právě tento kotel? "Ostatní naše kotle už zlaté medaile mají," směje se Kovačič.

Topení nejen k topení

Společnost Korado, největší český výrobce ocelových otopných těles, získala Zlatou medaili za svůj program designových otopných těles Koratherm. Výrobkovou řadu, kterou firma představila loni v září, charakterizuje nabídka bohaté barevné palety a velká variabilita rozměrů. "Program jsme vyvinuli na základě požadavků zákazníků, kteří očekávají, že jim budou topná tělesa nejenom topit, ale chtějí je využít i jako interiérový prvek," říká Pavel Herman, vedoucí marketingu společnosti Korado.

Zatímco vertikální tělesa se uplatňují zejména při vytápění předsíní a vstupních hal domů, horizontální poslouží pro navození tepelné pohody v místnostech s panoramatickými okny, vestibulech či zimních zahradách. Design je prací konstrukčního studia firmy.

Okno zavře déšť


Elektricky ovládané střešní okno Integra přineslo dánskému výrobci střešních oken, žaluzií a rolet Velux Zlatou medaili. Výrobek, který se v Česku prodává od loňského podzimu, lze instalovat do střechy se sklonem od patnácti do devadesáti stupňů. Ovládá se dálkovým radiofrekvenčním ovladačem, který nahradil starou infračervenou technologii. Okno stojící řádově dvacet tisíc korun zařadila firma do skupiny výrobků io-homecontrol, které spolu navzájem komunikují. "Znamená to, že jedním ovladačem můžete zavřít střešní okno, ale zároveň si pustit televizi, ovládat osvětlení v bytě či otevřít garážová vrata," říká Jana Mašatová, produktová manažerka firmy Velux. Okno Integra, které se vyrábí od loňského roku, má v sobě navíc zabudovaný dešťový senzor, který v případě deště okno automaticky uzavře. Elektricky ovládaná okna se podle Jany Mašatové stávají stále častějším vybavením domácnosti. "Dříve si tato okna pořizovali zákazníci jen v případě, že na okno nešlo dosáhnout. V současnosti chtějí mít více pohodlí," říká Mašatová.

Nejlepší je zámeček


Nové investice v Česku přibývají takovým tempem, že ceny Top Invest 2007 nestačí - porota včera udělila ještě čtyři čestná uznání.

Prvé ocenění získala česká pobočka nadnárodní společnosti Flexfill, která v Lovosicích postavila a bude provozovat závod na výrobu chemických prostředků pro úpravu vody, ekologických čisticích prostředků a mycích prostředků. Čestným uznáním byly také oceněny stavby administrativně obchodního centra Avalon v Plzni, nového ústředí ČSOB v Praze a projekt Administrativního centra Královéhradeckého kraje v bývalém hradeckém pivovaru.

První stavbou, oceněnou titulem Nejlepší investice roku 2007, se stal komplex tří projektů revitalizace zámeckého areálu v Praze-Dolních Počernicích. Druhou oceněnou stavbou je skladový a nákupní areál firmy Richter + Frenzel, který pomohl k vytvoření desítek nových pracovních míst v Praze 9. Jako třetí byl vyznamenán zavěšený most na dálnici D47 přes Odru a Antošovické jezero.

Ceny včera uděloval i Cech topenářů a instalatérů České republiky. Získaly je společnosti: Siemens, divize Head of HVAC Products, Systherm Plzeň, Ferroli spa, VIPS gas Liberec a Grundfos.


Největší nakladač na světě


Německý výrobce stavebních strojů a jeřábů Liebherr zaujal porotu Stavebních veletrhů největším hydrostaticky poháněným nakladačem na světě. Zlatou medaili dostal kolový nakladač Liebherr L 586 2plus2, který disponuje motorem o výkonu 250 kW a objem jeho lopaty je 5,5 metru krychlových. Stroj se podle firmy hodí nejlépe na použití v lomech a štěrkovnách. "Konstrukce pohonu umožňuje nakladači dosahovat stejných výsledků jako u jiných srovnatelných strojů, ale při výrazně nižší spotřebě paliva," říká Jan Hort z Liebherru-Stavební stroje. Udávaná úspora pohonných hmot činí až 25 procent. Plynulá regulace přenosu točivého momentu na kola vede k nižšímu opotřebení pneumatik. První stroj tohoto typu se podle zástupce firmy dovezl do Česka v březnu a od té doby už společnost několik těchto nakladačů prodala.

Na masáž do bazénu


Zlatá medaile putuje i k jedinému českému výrobci luxusních masážních bazénů a vířivek, firmě USSPA, za set masážních bazénů Swim Spa XL & Combi Spa. Bazén, za který musí zájemce zaplatit více než 900 tisíc korun, disponuje pohodlnými křesílky i lehátky, která jsou osazena různými masážními sestavami. Výrobce řešil dilema, jak poskytnout klientům možnost zaplavat si a zároveň mít možnost relaxace. "Na hydromasáž je potřeba, aby voda měla okolo 38 stupňů. Jenže v tak teplé vodě se nedá moc plavat. Proto jsme přišli s projektem oddělených bazénů, které však spolu vizuálně ladí," říká jednatel firmy Jan Kadlec. Firma si nechala toto řešení patentovat, a tvrdí, že jde o světový unikát. Podle Kadlece zájem o takzvané swim-spa v Evropě stále stoupá, což je dané zejména nepříznivými meteorologickými podmínkami. "Klasický bazén si užijete jen pár měsíců v roce, kdežto masážní bazény používáte celoročně," říká jednatel společnosti USSPA.

Vladimír Kaláb, Jan Záluský

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist