První česká vzájemná pojišťovna zahájila činnost v říjnu 1828. O rok později byla založena Moravsko-slezská vzájemná pojišťovna v Brně. V první polovině 19. století už nabízelo pojištění na území dnešní České republiky několik desítek městských, rolnických a vzájemných pojišťoven. V roce 1872 vznikla v Praze První česká zajišťovací banka. První česká vzájemná pojišťovna zaplatila v roce 1881 celých 85 procent škody způsobené požárem Národního divadla, což bylo 300 tisíc zlatých. Šlo o největší pojistnou událost 19. století. Během okupace převzaly správu pojistných kmenů německé, maďarské a později i slovenské pojišťovny.
Prezident Edvard Beneš podepsal 24. října 1945 dekret o znárodnění pojišťoven. Do vlastnictví státu přešlo až na výjimky celé pojišťovnictví. Pojišťovnictví začala řídit Pojišťovací rada. Do 1. 1. 1947 bylo sloučeno 700 pojišťoven a vzniklo pět pojišťoven, které se staly národními podniky. V roce 1948 byly sloučeny v monopolní Českou pojišťovnu. V roce 1953 vznikla sloučením Československé pojišťovny a 1. české zajišťovací banky Státní pojišťovna, pojišťovací a zajišťovací podnik. V důsledku federace vznikly 1. 1. 1969 samostatné ústavy: Česká státní pojišťovna a Slovenská štátna poisťovňa. V roce 1991 skončil monopol a zákonem o pojišťovnictví byl otevřen trh a umožněn vstup dalších pojišťoven. O dva roky později vznikla Česká asociace pojišťoven, sdružení komerčních pojišťoven. n
boh
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist