Z Olomouce ze Smetanových sadů projíždíme městem i za ním podél řeky Bystřice proti proudu zpočátku se žlutou pěší značkou, ale stále po dopravním značení do Velké Bystřice (8 km). V tomto starobylém městečku s kostelem sv. Jana Křtitele a s těžbou zlata, stříbra a mědi v 18. století byla založena první moravská chemickotechnologická továrna. Původní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek, v současné době pozměněný na hotel. Po vedlejší silnici překřížíme dvě nové rychlostní komunikace a přes Vacanovice, kde se na křižovatce dáme doleva, dojedeme do Tršic (18), ležících v mělkém údolí Olešnice už v patrném podhůří Oderských vrchů. Gotická vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek, v němž je dnes obecní úřad a malá muzejní expozice. Okolní kraj je proslulý nejrozsáhlejšími chmelnicemi na Moravě. Středověkou chmelařskou tradici obnovil v 19. století zdejší místní sedlák Hynek Florýk, jehož rodný statek je památkově chráněn. Po rovině dojedeme do Pěnčic (20,5) s barokním kostelem. Pokračujeme po silnici dál. Po dvou kilometrech můžeme odbočit vpravo k přírodní památce Lhotka, vybavené informační tabulí a tvořené stepní strání s teplomilnou květenou. To už jsme na pokraji Čekyně (23) s malým nepřístupným renesančním zámečkem, kde se na začátku třicetileté války konala schůzka odbojných moravských stavů. Teď nás čeká prakticky jediné dnešní stoupání na Čekyňský kopec (24,5) s širokým rozhledem na Moravskou bránu, Moravskoslezské Beskydy, Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty a Chřiby. Odtud sjedeme do Přerova (28).
Město bylo významným centrem Jednoty bratrské, kde působil biskup Jan Blahoslav a studoval a později učil Jan Amos Komenský. Dominantou Přerova je renesanční zámek s válcovou věží, který vznikl přestavbou původního hradu za Pernštejnů. Začneme se vracet po cyklotrase 5042. Projedeme Dluhonicemi s hanáckou lidovou architekturou do Rokytnice (34) se zbarokizovaným zámkem, v němž je dnes sociální ústav. Silnice nás provede Císařovem (37,5) s cennou barokní sochou sv. Anny Samotřetí, která sem byla přenesena ze zrušeného olomouckého kláštera Hradisko. Krátce za Citovem s barokním kostelem sv. Jiří a empírovým zámečkem dojedeme na křižovatku cyklotras do Věrovan (42). V barokní hřbitovní kapli sv. Františka Xaverského je soubor obrazů křížové cesty od slováckého malíře Joži Úprky. Odtud se vydáme po cyklotrase 47 proti proudu řeky Moravy k cíli. Také následující Nenakonice mají malý zámeček. V Dubu nad Moravou (45) je dominantní poutní barokní kostel Očišťování P. Marie se dvěma věžemi. Kolem chrámu je balustráda se sochami a kamennými vázami. V Čertoryjích (48) najdeme další sochu, tentokrát sv. Marka, přenesenou sem ze zrušeného kláštera Hradisko a v Blatcích sochu sv. Linharta z téhož místa. Pak už se blížíme do cílové Olomouce (61).
Jan Stráský
Autor je předsedou Klubu českých turistů, bývalý ministr a premiér
MAPA: Haná a Hostýnské vrchy, cykloturistická mapa 1:100 000, edice KČT č. 25
TRASA: 1. Olomouc, Smetanovy sady - 5: 2. Velká Bystřice (8) - 3. Tršice (18) - 4. Čekyňský kopec (24,5) - 5. Přerov (28) - 5042: 6. Rokytnice (34) - 7. Věrovany (42) - 47: 8. Dub nad Moravou (45) - 9. Olomouc (61)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist