Z Olomouce ze Smetanových sadů projíždíme městem i za ním podél řeky Bystřice proti proudu zpočátku se žlutou pěší značkou, ale stále po dopravním značení do Velké Bystřice (8 km). V tomto starobylém městečku s kostelem sv. Jana Křtitele a s těžbou zlata, stříbra a mědi v 18. století byla založena první moravská chemickotechnologická továrna. Původní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek, v současné době pozměněný na hotel. Po vedlejší silnici překřížíme dvě nové rychlostní komunikace a přes Vacanovice, kde se na křižovatce dáme doleva, dojedeme do Tršic (18), ležících v mělkém údolí Olešnice už v patrném podhůří Oderských vrchů. Gotická vodní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek, v němž je dnes obecní úřad a malá muzejní expozice. Okolní kraj je proslulý nejrozsáhlejšími chmelnicemi na Moravě. Středověkou chmelařskou tradici obnovil v 19. století zdejší místní sedlák Hynek Florýk, jehož rodný statek je památkově chráněn. Po rovině dojedeme do Pěnčic (20,5) s barokním kostelem. Pokračujeme po silnici dál. Po dvou kilometrech můžeme odbočit vpravo k přírodní památce Lhotka, vybavené informační tabulí a tvořené stepní strání s teplomilnou květenou. To už jsme na pokraji Čekyně (23) s malým nepřístupným renesančním zámečkem, kde se na začátku třicetileté války konala schůzka odbojných moravských stavů. Teď nás čeká prakticky jediné dnešní stoupání na Čekyňský kopec (24,5) s širokým rozhledem na Moravskou bránu, Moravskoslezské Beskydy, Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty a Chřiby. Odtud sjedeme do Přerova (28).
Město bylo významným centrem Jednoty bratrské, kde působil biskup Jan Blahoslav a studoval a později učil Jan Amos Komenský. Dominantou Přerova je renesanční zámek s válcovou věží, který vznikl přestavbou původního hradu za Pernštejnů. Začneme se vracet po cyklotrase 5042. Projedeme Dluhonicemi s hanáckou lidovou architekturou do Rokytnice (34) se zbarokizovaným zámkem, v němž je dnes sociální ústav. Silnice nás provede Císařovem (37,5) s cennou barokní sochou sv. Anny Samotřetí, která sem byla přenesena ze zrušeného olomouckého kláštera Hradisko. Krátce za Citovem s barokním kostelem sv. Jiří a empírovým zámečkem dojedeme na křižovatku cyklotras do Věrovan (42). V barokní hřbitovní kapli sv. Františka Xaverského je soubor obrazů křížové cesty od slováckého malíře Joži Úprky. Odtud se vydáme po cyklotrase 47 proti proudu řeky Moravy k cíli. Také následující Nenakonice mají malý zámeček. V Dubu nad Moravou (45) je dominantní poutní barokní kostel Očišťování P. Marie se dvěma věžemi. Kolem chrámu je balustráda se sochami a kamennými vázami. V Čertoryjích (48) najdeme další sochu, tentokrát sv. Marka, přenesenou sem ze zrušeného kláštera Hradisko a v Blatcích sochu sv. Linharta z téhož místa. Pak už se blížíme do cílové Olomouce (61).

Jan Stráský
Autor je předsedou Klubu českých turistů, bývalý ministr a premiér

mapa 
MAPA: Haná a Hostýnské vrchy, cykloturistická mapa 1:100 000, edice KČT č. 25

TRASA: 1. Olomouc, Smetanovy sady - 5: 2. Velká Bystřice (8) - 3. Tršice (18) - 4. Čekyňský kopec (24,5) - 5. Přerov (28) - 5042: 6. Rokytnice (34) - 7. Věrovany (42) - 47: 8. Dub nad Moravou (45) - 9. Olomouc (61)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist