V Číně po zemětřesení dramaticky vzrostly obavy o stabilitu přehrad a nádrží. Gigantická přehrada Tři soutěsky v jiné oblasti země sice přežila otřesy bez poškození, na vodních rezervoárech poblíž epicentra je však hůře.
"Situace je krajně nebezpečná. Vodní elektrárna C'pching-pchu o výkonu 760 megawatt, která leží devět kilometrů nad Tuťiang-jenem, je poničena," řekl médiím jeden místní funkcionář.
"Stoupající voda může způsobit, že se zřítí kopce, zoufale potřebujeme geologické experty, aby situaci prozkoumali a řekli, jak postupovat dál," prohlásil komunistický předák Li Chao.
Řeku Ťia-ling v okrese Chuej-sian zase přehradily mohutné sesuvy půdy, které vytvořily šest metrů vysokou a 30 metrů širokou hráz z kamení a hlíny. Ta již zadržela 600 tisíc kubických metrů vody a vytváří nechtěné jezero.
Na zacelení trhlin v přehradách byly povolány tisíce vojáků.
Nezůstal jediný dům
Informace, které záchranářské týmy z odlehlých oblastí předávají, jsou většinou tragické - nepočítáme-li ojedinělé zprávy o zachráněných dětech a těhotných ženách.
Jen v Jing-siu v okrese Wen-čchuan poblíž epicentra přežilo pouze 2300 z více než 10 tisíc obyvatel. "Situace je zde mnohem horší, než jsme čekali," citovala jednoho z místních funkcionářů agentura Nová Čína.
V mnoha oblastech bylo zničeno až 80 procent všech domů, celé obytné bloky se zbortily. Jsou místa s okruhem až 20 kilometrů, kde nezůstal stát jediný dům. Desetitisíce lidí bez přístřeší strávily na včerejšek již druhou noc pod širým nebem nebo provizorními přístřešky. Přitom často prší.
Stanové tábory
Okolí měst, ale i parky v nich se postupně mění na obrovské stanové tábory, v nichž se snaží přečkat lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou. Množí se také nouzová obydlí z bambusu, kusů dřeva nebo trosek, která si lidé stavějí.
Záchranáři nemají většinou k dispozici těžkou techniku, aby mohli zasypané vyprošťovat zpod trosek. Osud asi 20 tisíc lidí ve třech vesnicích kolem města Mien-ču je neznámý. O mnoho lepší ale situace není ani ve městech.
Jak uvádí britská stanice BBC, na některých místech vzalo zemětřesení život v podstatě celé generaci dětí, která zůstala v troskách škol a domů.
Až 100 tisíc vojáků
"Děláme opravdu všechno, co můžeme, ale záchranné práce narážejí neustále na řadu problémů. Chybí nám technika," řekl místostarosta města Mien-jang, druhého největšího v S'-čchuanu. Město hlásilo přes 18 tisíc zavalených lidí, zatím se mu ale podařilo propátrat jen malou část trosek.
Čínská armáda vyslala na pomoc záchranářům zatím 50 tisíc vojáků a tento počet může být zvýšen až na 100 tisíc. Přesuny do S'-čchuanu uskutečňuje 22 vojenských a 12 civilních letadel.
Určité zlepšení počasí umožnilo zásobovat nedostupná místa pomocí vrtulníků. Například v Jing-siu, kde je z 2300 přeživších na 1000 osob zraněno, dodávají helikoptéry léky, vodu a potraviny podle seznamů oznámených parašutisty.
Čína po zemětřesení
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist