Český turista mířící na slunný Jadran přes půvabné Slovinsko tam bude od prvního července potřebovat dálniční známku. Půlroční vyjde na 35 eur (přes 900 korun), roční na 55 eur. Motocyklisté zaplatí polovinu.

Zavedení dálničních známek znamená, že osobní auta a motocykly už nebudou platit u slovinských mýtnic, kde je poplatek "spravedlivější" - závisí na počtu ujetých kilometrů.

Slovinci slíbili, že známky se začnou prodávat s dostatečným předstihem, například u čerpacích stanic pohonných hmot či v prodejnách automotoklubů. Upozorňují, že platit se bude i na dálničních obchvatech hlavního města Lublaně a Mariboru.

Slovinská policie se už chystá na hříšníky, kteří se budou snažit projet bez známky. Hrozí jim pokuta v minimální výši 300 eur.

"Tranzitní", tedy projíždějící motoristé by uvítali, kdyby si mohli koupit mnohem levnější známku s týdenní či měsíční platností. Ale o nich Slovinci nemluví, což už vyvolalo nevoli hlavně v Rakousku a Německu.

"Pro turisty je to nepřiměřená finanční zátěž. Navíc jde o zjevnou diskriminaci občanů členských zemí Evropské unie ve srovnání s občany Slovinska," prohlásil podle listu Der Standard v Evropském parlamentu rakouský poslanec Jörg Leichtfried.

Na to, aby Slovinci cizincům nabídli dálniční známky s kratší dobou platnosti, naléhají také německý automotoklub ADAC a jeho rakouský partner ÖAMTC.

List Der Standard připomíná, že to bylo právě Rakousko, které v roce 1996 na naléhání Evropské komise zavedlo týdenní a měsíční dálniční známky. Jinak by mohlo být obviněno z "nerovného zacházení" s občany ostatních zemí EU".