Handelsblatt

V Paříži je jméno Claus-Dietrich Lahrs pojem. Dnes 44letý obchodník to v hlavním městě módy dotáhl stejně daleko jako návrhář Karl Lagerfeld. Posledních pět let je Lahrs generálním ředitelem Christian Dior Couture. "Haute Couture je pro Dior stejně tak důležitá jako závod Formule 1 pro výrobce sportovních aut," tvrdí.

Nyní se ale Lahrs rozhodl Paříž a "vysokou módu" opustit. Jeho novým domovem se stane jižní Německo, přesněji řečeno město Metzingen, kde sídlí společnost Hugo Boss. Jejím šéfem se má Lahrs podle rozhodnutí dozorčí rady z minulého týdne stát od 1. srpna.

Zkušenosti z ciziny


Potřebné schopnosti na šéfování největšího německého módního koncernu Lahrs určitě má. Rodilý Němec pracoval již pro nejrůznější francouzské luxusní značky - kromě Diora také pro Cartier či Louis Vuitton. Tyto mezinárodní zkušenosti a zaměření také na módu dámskou a doplňky jsou přesně to, co Hugo Boss potřebuje.

"Je to dobrá volba," míní odborníci z branže. Výhodou podle nich je také to, že je Lahrs Němec. Mentalita totiž v módním segmentu hraje velkou roli.

Jednoduché to nebude


Přestože je Hugo Boss dobře fungující firma s dobrým postavením na trhu, tak jednoduché to Lahrs mít nebude. Od léta minulého roku totiž otěže nad koncernem pevně drží nový majitel - finanční investor Permira. Ten ve snaze získat zpět kupní cenu ve výši 3,5 miliardy eur prosadil již vyplacení dividend v celkové výši 450 milionů eur. Tím se kvóta vlastního kapitálu společnosti snížila z padesáti na dvacet procent. Dlouholetý šéf společnosti Bruno Sälzer se tomu sice snažil zabránit, ale marně. Nakonec se v únoru rozhodl odejít. Stejný krok se posléze rozhodli učinit také člen představenstva zodpovědný za výrobu Werner Lackas a šéf dozorčí rady Guiseppe Vita. Skeptici navíc upozorňují na další možnou nevýhodu Lahrse. Hugo Boss, který je kotovaný na burze a dosahuje ročního obratu ve výši 1,63 miliardy eur, je totiž trochu jiná liga než Dior Couture. Ten v minulém roce dosáhl obratu 787 milionů eur. Dosud měl navíc Lahrs nad sebou ještě jednoho představeného, šéfa koncernu Dior Sidney Toledana. Ve výroční zprávě Dioru tak například jméno německého manažera není nikde zmíněno.

"Lahrs nikdy nic netvořil zcela sám. Je dobrý náměstek. A to zřejmě bude i u Permiry," míní Franz Maximilian Schmid-Preissler, odborník na poradenství v módě.

Najít nástupce Sälzera, který z firmy zaměřené čistě na pánskou módu vytvořil koncern s linií také pro ženy a s nabídkou doplňků, nebylo lehké. Podle informací Handelsblattu mnoho dobrých kandidátů tuto funkci odmítlo. Důvodem byl zřejmě strach z toho, že koncem letošního roku budou muset Permiře vyplatit další dividendy. Lahrs nyní bude muset nejen vyměnit oblek a přejít z Dior Homme na Boss Selection, ale také pěkně si vykasat rukávy. Manažer, který kromě němčiny plynně ovládá také francouzštinu, angličtinu a španělštinu, nejprve bude muset motivovat své zaměstnance a sjednotit představenstvo firmy. Nováčkem je také šéf výroby Hans Fluri, staří "bossové" jsou šéf za maloobchod André Maeder a finanční ředitel Joachim Reinhardt.